S tím, jak se armádní drony zmenšují a zároveň zlevňují, začínají pronikat tyto hmyz připomínající létavci i do jiných oborů. V Námořnictvu Spojených států amerických mají v současné době použitelnou verzi robotické cikády. Pravda, výsledky programu CICADA skutečnou cikádu příliš nepřipomíná, ale zato dokáže úžasné věci!
Jedna je k ničemu
Síla robotických tvorečků je v jejich počtu. Cikády jsou vyrobeny tak, aby se daly snadno ve velkém počtu skladovat a přepravovat. Protože nemají motor, musí je na místo určení dopravit normální letadlo a pak je ze zásobníku vypustit. Díky malým křidélkům mohou cikády plachtit a řídit směr svého letu.
Ví, kam letí
Každá z cikád nese zabudovaný GPS senzor a má nadefinovaný bod, kam má doletět. Ve chvíli, kdy se tak stane, začne na daném místě kroužit v poloměru menším, než pět metrů. Později, když cikáda dosedne na zem, odešle údaje ze senzorů pomocí anténky zabudované v křídle. Zajímavé je, že odesílat bude až do úplného vybití baterie. To naznačuje, že komunikace je jednosměrná - cikáda může vysílat, ale není schopna informace na dálku přijímat.
K čemu to bude
Možná si teď říkáte, že je hezké, že něco takového existuje, ale nejste si tak úplně jisti, k čemu by se to dalo využít. Armáda však spolupracuje s výzkumnými ústavy a vědci by rádi zabudovali do cikád chemické, biologické a dokonce i seismické senzory. Bude tedy možné třeba sledovat míru znečištění ovzduší, nebo třeba i údaje o vlhkosti a teplotě v různých výškách. Počítá se i s vypuštěním přímo doprostřed bouří, hurikánů nebo tornád. Na základě údajů z GPS by pak bylo snadné vytvořit trojrozměrné modely těchto meteorologických jevů.
Co to stojí?
Cikády nejsou levné, na druhou stranu na poměry podobných armádních projektů jsou skutečně za babku. Jedna vyjde v přepočtu na asi 5 500 korun. Náklady se podařilo snížit také díky tomu, že výrobu budou zajišťovat z velké části roboti. V současné době pracuje U.S. Navy i na jiném zajímavém projektu - snaží se vyrobit umělé fousky, jaké má tuleň. Ukázalo se totiž, že tato roztomilá zvířátka díky těmto přírodním senzorům mají dokonalý přehled o všem, co se okolo nich ve vodě děje. Ale to tom až někdy přístě.