Klasický ohňostroj může vytvořit působivou podívanou, má ale svoje hranice. Jakmile vystřelíte petardy do vzduchu, začnou v nich hořet hoblinky různých kovů. Na nebe pak rozstřelí pestrobarevné efekty. Co když ale chcete vyčarovat něco jiného než světelné koule, vodopád či palmičky? Americký výrobce čipů Intel přišel s parádním řešením: Jednorázovou pyrotechniku nahradil formací speciálních dronů.
Od stovky k tisícovce
Pokud jste se v televizi dívali na zimní olympiádu, určitě jste si všimli originální světelné show při jejím zahájení. Na noční obloze se objevily olympijské kruhy a pak také snowboardista složený z mnoha barevných teček. Měly je na svědomí právě drony od Intelu. Jmenují se Shooting Star (Padající hvězda) a Intel je představil už před třemi lety, kdy připravil zkušební vystoupení se stovkou dronů. O rok později při představení v německém městě Krailling jich na nebi operovala už pětistovka a na olympijských hrách v Pchjongjangu jich letěla najednou více než tisícovka – přesně 1218 dronů.
Čím si drony svítí?
Na břiše každého dronu naleznete výkonné LED světlo, které se dokáže zbarvit do libovolného odstínu. Jeho tvůrci se chlubí tím, že zvládne čtyři miliardy barevných kombinací. Aby byly drony při velkých představeních bezpečné a mohly se snadno převážet i v tisícihlavých hejnech, jsou sestrojeny jen z plastu a polystyrenu. Nejsou tedy moc odolné proti nárazům, ale to ani nepotřebují. Vrtulky jim chrání obruče, takže nehrozí, že by se ve vzduchu posekaly. Zato obstojí v dešti, což je pro veřejná představení mnohem důležitější.
Ohňostroj s umělou inteligencí
Animace, kterou drony vytvoří, vzniká ve speciálním programu. Díky umělé inteligenci trvá příprava jednoho světelného představení jen několik dní. Stačí, aby animátoři do programu nahráli žádaný obrázek. Software pak automaticky vypočítá počet dronů, který bude k jeho imitaci potřebovat, a navrhne způsob, jak ho co nejefektivněji uspořádat podle dosahu GPS signálu nebo výdrže baterie. V dřívějších letech museli tyto výpočty dělat sami animátoři a příprava jednoho představení tak trvala mnohem déle.
Snowboardista i superžena
Co všechno už droní formace předvedla? Před olympijskými hrami účinkovala například ve finálovém zápase amerického fotbalu Super Bowl, kde během koncertu Lady Gaga na nebi vymalovala americkou vlajku. A blýskla se i při uvedení loňského akčního trháku Wonder Woman v Los Angeles. Po úspěchu v Koreji je jasné, že světelné představení v podání dronů má budoucnost. Možná se brzy dočkáme něčeho podobného i u nás! V ábíčku tomu rozhodně fandíme. Klasický ohňostroj je obrovský zdroj znečištění, které ve vzduchu přetrvává několik dní. Nahradit jednorázovou pyrotechniku mnohem ekologičtějšími drony je nápad hodný 21. století.
Intel Shooting Star
Rozměry: 38 x 38 x 8 cm
Průměr vrtulek: 15 cm
Hmotnost: 330 g
Délka letu: max. 20 min
Maximální dolet: 1,5 km
Maximální rychlost letu: 36 km/h
Maximální rychlost při show: 11 km/h
CIMON: Bez pilota v beztíži
Drony už neslouží jenom k zábavě, natáčení videí a pro armádní účely. Dokazuje to jak model Shooting Star od Intelu, tak nový dron, který vyvinulo Německé vesmírné centrum DLR společně s Airbusem. Nese jméno CIMON a bude pomáhat na Mezinárodní vesmírné stanici. Je to první dron zkonstruovaný pro stav beztíže. Také půjde o první stroj s umělou inteligencí sloužící na stanici. CIMON bude astronautům pomáhat s rutinními úkoly, radit při opravách a v neposlední řadě poslouží jako kamera. Neustále se přitom bude učit nové věci. Vědci proto doufají, že ho časem nahradí pokročilejší dron s obratnýma rukama, který už dovede zvládat plnit řadu nebezpečnějších úkolů sám.