Rubikovka do půl sekundy
Nejrychlejší zaznamenané složení Rubikovy kostky člověkem se vejde pod neuvěřitelných 5 sekund. Jde takový rekord vůbec překonat? Ano! Stačí zajít za roboty. Pro tento účel byl totiž jeden vytvořen a jeho výkonu se patrně člověk nikdy ani nepřiblíží. Složil rubikovku za neskutečných 0,38 vteřiny! Potřeboval k tomu dvě kamery PlayStation Eye, které „četly“ barvy a šest motorů a servomotorů, které kostkou otáčely. Tenhle výkon by šel podle tvůrců z MIT ještě vylepšit, takže se pravděpodobně brzy dočkáme překonání tohoto už tak neuvěřitelného času. Největší překážka? Je zapotřebí vymyslet, jak zabránit rozpadání rubikovky ve vysokých rychlostech!
WildCat spaluje metanol
Kdybyste chtěli přeložit název WildCat, dostanete se k Divoké kočce. A zatímco normální divoká kočka váží maximálně 8 kilogramů, tenhle robotí macek má 154 kilogramů a je poháněn motorem spalujícím metanol. Inženýři v Boston Dynamics se vytáhli. Ačkoliv WildCat vypadá neohrabaně, dokáže vyvinout rychlost až 32 kilometrů za hodinu. Pomocí senzorů skenuje terén a tomu přizpůsobovat svůj pohyb. Nemělo by se tedy stát, že by nečekaně zahučela do díry či narazila do zdi. Využití WildCat se plánuje především v armádě, kde by měla odlehčit vojákům a nosit třeba zásoby, munici nebo palivo.
milliDelta: Miniaturní přeborník
milliDelta rozhodně nevypadá jako trhač rekordů. Vždyť je vysoký jen dva centimetry a neváží ani půl gramu! Navíc uzvedne maximálně 1,3 gramu. Přesto všechno je to pořádný rychlík. Jeho „ruce“ nejsou ovládány hydraulikou, motory ani servomotory. Konstruktéři využili piezoelektrický pohon. Když do něj přivedete napětí, tak se deformuje, v tomto případě narovnává. Potud je to poměrně obyčejný malý robůtek. Co ho dělá speciálním je fakt, že svoji práce zvládá velice, ale opravdu velice rychle.
Jeho robotické minipaže mohou kmitat rychlostí až 0,45 metru za sekundu a zvládnou zrychlení až 215 metrů za sekundu na druhou. MilliDelta se neohybuje a je určen pro práci na výrobních linkách, kde může velice rychle třeba přilepovat nálepky na výrobky a podobně. První využití tohoto typu robota se objevilo v továrně na pralinky. Tam potřebovali zrychlit proces vložení pralinky do bonboniéry. Hydraulický pohon se ukázal jako příliš pomalý a tak vznikl první delta robot, který byl ovšem mnohem větší, než dnešní milliDelta.