Potlesk, úsměvy, nadšení – tak to vypadalo ve velíně NASA několikrát během kritické finální fáze mise InSight. Cílem bylo bezpečně umístit na povrch Marsu vědeckou laboratoř. A to se podařilo! Konstrukce odolala při přistávání přetížení 8 G a s pomocí tepelného štítu, padáku a trysek zpomalila z rychlosti 20 000 kilometrů v hodině na pouhých 8.
Parkování na Marsu
26. listopadu v 20:54 InSight dosedla do rudého prachu rovníkové pláně Elysium Planitia. Dokonce se jí to podařilo pouhých 600 kilometrů od předchozího návštěvníka Marsu, rovera Curiosity. Ten přistál roku 2012 a oproti všem očekáváním stále funguje (nedávno musel být kvůli poruše aktivován jeho sekundární počítač). Rychlost Curiosity je ale natolik nízká a terén neprostupný, že se na nového kolegu nedokáže zajet podívat.
InSight má zaprášený objektiv
Několik minut po přistání už laboratoř poslala první fotografii. Vlastně na ní není nic zajímavého vidět, protože kryt objektivu je zaprášený a obraz červeného povrchu neostrý. Šlo ale o potvrzení, že stroj je v pořádku. Laboratoř v tu dobu již připravovala rozvinutí dvou solárních panelů s průměrem 2,2 metru, které dokáží nabíjet přístroje na palubě i v případě zaprášenosti.
Bezpečně čistý obraz
Další fotka od InSight už je čistá a ostrá. Ukazuje Mars z kamery umístěné na robotické paži. Právě tato paže s kamerou bude zásadní během následujících dvou až tří měsíců. Inženýři s ní budou vzdáleně pohybovat a hledat místa, na která umístí citlivé měřící přístroje.
Velkolepá mise na Rudé planetě
InSight má zkoumat planetární jádro Marsu, detekovat marsotřesení nebo otřesy po dopadu meteoritů. Podrobné informace o práci laboratoře najdete v našem článku, který celou misi detailně shrnuje.