Biometrické rozpoznávání se nemusí týkat jen lidského těla a jeho vlastností, ale i toho, co vytváří – písma. Psanému textu se věnuje písmoznalectví (grafognózie), které patří mezi obory soudního znalectví. Zabývá se identifikací pisatele ručně psaného textu a spadá sem i ověřování podpisu – např. na smlouvách.
Statický a dynamický
Podpis, kterým se podepíšeme na papíře a pak jej naskenujeme nebo který vytvoříme na obyčejném tabletu, je takzvaně statický. Získáme obrázek v šedých tónech, který obsahuje informace o tazích pera. Takový podpis není příliš obtížné napodobit. Situace se však rázem změní, pokud digitalizační zařízení umí zaznamenat i dynamické vlastnosti – rychlost psaní, rychlost jednotlivých tahů nebo informace o položení či zvednutí pera. To vše přináší velké množství informací, které můžeme použít pro přesné určení pisatele. Existují dokonce pera, která jsou osazena akcelerometrem, gyroskopem a dalšími senzory, které doplňují dynamické informace o psaném textu.
Samá komplikace
Jako biometrická charakteristika je podpis velmi komplikovaný. Důvodem je především to, že jen málokdy se nám povede úplně stejný podpis. Je to způsobeno nejen naším momentálním fyzickým i duševním rozpoložením, ale také okolnostmi, za nichž podpis píšeme. A to může být druh pera a podložky i její výška. Budeme-li psát něco na zemi, na stole či na skříni nám významně mění pozici naší ruky vůči podložce, což má za následek změnu stylu psaní. Další komplikací u statických podpisů je, že mohou pocházet od různých lidí se stejným příjmením a přitom si být velmi podobné. U dynamického podpisu toto odpadá, protože lidé budou mít natolik odlišné tahy perem, že je pramalá šance je zaměnit.
Odhalí jej rychlost
Podpis si člověk může celkem snadno změnit. U písma jako takového je to již obtížnější – naučení se nového stylu rukou psaného písma je velmi náročný úkol. Zkušený písmoznalec však pozná jak falešný podpis, tak i písmo. Rukou psaný text lze totiž analyzovat pod mikroskopem, kde je poměrně dobře vidět rychlost tahů pera. Padělatel sice může napodobit tvar písmen, ale jasně znatelné rozdíly v rychlosti tahu mezi ním a pravým pisatelem jej odhalí.
Kritické body
Při počítačovém zpracování písma či podpisu je třeba podpis či písmo nejprve "vyčistit" a normalizovat jeho velikost, abychom jej mohli porovnat s jiným podpisem. Pokud totiž máme na podpis celý papír velikosti A4, určitě se pořádně rozmáchneme. Naopak když máme pouze malý chlíveček, bude podpis úsporný. Pro rozpoznávání písma v počítači existují různé metody, které mohou pracovat například se vzdálenostmi mezi jednotlivými písmeny nebo strukturou sekvencí mezi zvedáním a pokládáním hrotu pera. Velký význam mají takzvané kritické body – části tahů, které nesou významnou informaci. Jsou to zejména zlomy v tahu pera (např. oblouk písmene "l"), případně jejich ukončení. Právě kritické body jsou velmi typické pro daného pisatele.
Grafologie
Vedle písmoznalectví je s lidským rukopisem spojena také grafologie – psychologický rozbor ručně psaného textu, z něhož lze odvodit osobnostní rysy pisatele. Problém je, že tato disciplína není exaktní a vědecky podložená, proto také často nebývá řazena mezi vědecké disciplíny. Grafolog může však sloužit jako podpůrná osoba, která týmu kriminalistů pomáhá při profilování pachatele (určení vzorců jeho chování, které souvisejí s trestnými činy). Rozbory písma a určení autorství však náleží pouze písmoznalci.