Když se na to podíváte s nadhledem, je to vlastně parkoviště s plochou 200 kilometrů čtverečných. Rozdělené je mezi dvě německá města. Ve Speyeru mají 150 km2, v nedalekém Sinsheimu pak 50 km2. Zaparkované tu je všechno, co má kola, křídla nebo alespoň motor libovolného typu.
Ztracen v technice
Milovníci techniky si v muzeích přijdou jako v zemi zaslíbené. Na dlouhé hodiny se můžete ztratit mezi exponáty z nejrůznějších technologických epoch a stále objevovat něco, co jste ještě neviděli. Počítejte s námi: auta, dopravní letadla, vlaky, ponorky, motorky, kola, vrtulníky, lodě, Formule 1, traktory, parní stroje, stíhačky, tanky, děla, autobusy, náklaďáky, sekačky, dvouplošníky, vírníky a tamhle vzadu, tam pěkně prosím stojí lunární modul Eagle.
Buran na zemi
Začneme ve vzdálenějším Speyeru, kam to naší redakční výpravu táhlo především proto, že máme rádi dobývání vesmíru. Muzeum v tomto směru exceluje a žádný fanoušek orbitální techniky by si ho neměl nechat ujít. Prostorné hale kraluje raketoplán Buran, který chtěl Sovětský svaz nasadit do závodů s americkými raketoplány typu Space Shuttle. Nikdy se ale nedostal do ostrého provozu. Když si ho projdete, protože do většiny exponátů můžete oficiálně proniknout, nastává čas na průzkum objektů na oběžné dráze.
Ábíčko s kamerou: Raketoplán Buran • Zdroj: ABC
ISS na dosah
Kurátoři výstavy se činili a vedle starého Burana předvádějí repliky modulů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Nejnověji je mezi nimi ruská Hvězda (Zvezda), klíčový modul usazený na ISS před 19 lety. S délkou kolem 13 metrů a průměrem 4 metrů jde o pořádný válec, jehož interiér je do detailu vidět díky průhledné stěně. K nahlédnutí je také laboratorní modul ISS Columbus anebo evropský výcvikový modul Spacelab, který byl umístěn do amerických raketoplánů.
Apollo a dál
Měsíc, to je nejvzdálenější místo ve sluneční soustavě, na kterém člověk otiskl podrážky svých bot. Na okamžik, který se odehrál 21. července 1969, vzpomíná replika lunárního modulu Eagle, vedle kterého se na rekonstrukci měsíčního povrchu předvádí historie programu Apollo. K vidění je i kopie měsíčního vozidla a dokonce skafandru Eugena Cernana, který velel misi Apollo 17 a stal se roku 1972 posledním mužem, který Měsíc osobně navštívil. Kousek toho Měsíce se ale dostane i na váš dosah – odštěpek čedičového masivu z měsíčních Apenin je vystaven přímo proti výstupu z Eagle.
Královna vzduchu
Sinsheim, tam je to jiné. A jak! Nejdůležitějším (a nejviditelnějším) z tisíců exponátů je nadzvukový francouzsko-britský letoun Concorde. Concorde, to je tragická legenda. Letadlo vyvíjené od roku 1976 dosahovalo rychlosti až Mach 2 (2180 km/h), ale po nehodě roku 2000 při startu v Paříži byly jeho lety pomalu zastaveny. V Sinsheimu se Concordem můžete projít a nově se také podívat na čtyři letecké motory od společnosti Rolls-Royce a řadu vybavení letadla, jako jsou například sedačky nebo originální podvozek.
Na čtyřech kolech
Sinsheimské muzeum je jinak orientované hlavně na fanoušky automobilů. Jednotlivé kolekce jsou rozdělené podle výrobců nebo tematicky. Nás nejvíce zaujaly luxusní americké Chevrolety a Fordy z 50. a 60. let minulého století, které americké dálnice přestaly zdobit v 70. letech, kdy přišlo výrazné zdražení pohonných hmot. A špatné nejsou ani závodní auta – od Formulí-1 přes kolekce rally vozů až po Blue Flame, rekordmanskou speciálku schopnou dosáhnou rychlosti 1001 km/h. V nové hale pak bude k vidění sbírka závodních modelů Alfa Romeo.
Star Wars ve Speyeru & Sinsheimu
Vedle jednotlivých sbírek probíhají v muzeích srazy majitelů a příznivců určitých značek nebo témat. Můžete tak navštívit setkání majitelů Trabantů a Lad, přehlídku hot rodů nebo Corvett či sraz cosplayařů ze Star Wars Strážců galaxie nebo Avengers. Je to zajímavá show, když třeba okolí Buranu a Eaglu ožije kostýmovanými hrdiny. V technických muzeích Sinsheim a Speyer je zkrátka neustále na co se dívat!
Jak se tam dostat?
Od hranic Česka s Německem trvá jízda autem po dálnici A6 necelé čtyři hodiny do muzea ve Speyeru a do Sinsheimu je to o půl hodiny kratší. Muzea mají otevřeno 365 dní v roce od 9 do 18 (nebo do 19 o svátcích) hodin. Ubytování je možné v hotelích hned vedle muzejních ploch. Je možné přijet "na otočku," ale v takovém případě doporučujeme pečlivě naplánovat, co přesně chcete vidět.