Život na Mezinárodní vesmírné stanici není jen samé dobrodružství a objevování tajemství kosmu. Jsou to také každodenní otravné povinnosti. Astronauti musí neustále kontrolovat funkčnost podpůrných systémů, čistit filtry nebo aktualizovat software. Už spoustu let proto prosí vědce, zda by se alespoň o část z nich nemohli postarat roboti.
Vzpoura v kosmu
Nedivte se. Každý den na vesmírné stanici je přesně naplánovaný na minuty a kromě toho musí astronauti věnovat několik hodin denně cvičení – jinak hrozí, že jim ve stavu beztíže začnou řídnout kosti. Proti neúprosnému seznamu úkolů se dokonce jednou astronauti vzbouřili. V roce 1973 posádka orbitální stanice Skylab uspořádala celodenní stávku proti harmonogramu, podle něhož museli pracovat každý den 16 hodin.
Včelka na ISS
Nyní jim poslali vědci ze Země robota jménem AstroBee. Přesněji řečeno poslali hned tři a každý z nich dostal vlastní včelí jméno. Tvůrci jim říkají Honey, Queen a Bumble neboli Med, Královna a Čmelák. Jsou vybaveni šesticí kamer, které jim pomáhají orientovat se v prostoru. Ovládají se dotykovou obrazovkou nebo hlasem. Dovedou asistovat při rutinních kontrolách nebo na žádost astronautů nosit některé menší předměty – například jednoduché nářadí. Pilotovat je mohou i lidé z řídicího centra na Zemi.
Android a Linux
Roboti AstroBee ve svém těle ukrývají celkem tři počítače. Ten první běží na operačním systému Android a slouží k ovládání chytré výbavy. Další dva pak využívají linuxový systém Ubuntu. Dovedou rozpoznávat překážky a umožňují robotům létat po stanici pomocí malého rotoru poháněného elektřinou. Jakmile jim začne docházet baterie, automaticky se dopraví do dokovací stanice.
Bezpečnost především
Na vývoji robota pro Mezinárodní vesmírnou stanici je podle tvůrců největší oříšek bezpečnost. Posádka touží po strojích, které unesou těžký náklad. Jenže zároveň nesmí mít takovou sílu, aby v případě poruchy nebo špatného příkazu třeba nerozbili okno nebo nepoškodili elektroniku na stanici. Vědci proto experimentují hlavně s lehkými a obratnými asistenty jako právě AstroBee. Na těžkotonážního vesmírného robota si budeme muset ještě dlouho počkat.
Robot AstroBee ve vesmíru >
Roboti na ISS
Int-Ball
Také japonská kosmická agentura JAXA poslala na ISS svého robota. Před dvěma lety zde operovala dálkově řízená létající kamera Int-Ball. Vznikla v 3D tiskárně a je osazena systémem kamer ve vysokém rozlišení. Pomáhá tak lidem ze Země sledovat v reálném čase dění ve stanici.
CIMON
Evropský vesmírný robot CIMON vznikl v laboratořích Airbusu. Vznáší se, ovládá hlasem a slouží podobně jako AstroBee ke zjištění, co všechno by vlastně taková létající koule mohla na palubě kosmické stanice dělat. Zatím funguje jako mluvící pomocník – hraje například hudbu a na požádání dovede zjišťovat různé informace.
Robonaut 2
Nejstarší robot na ISS vznikl už v roce 2010. Stále ale slouží, a dokonce bude spolupracovat s AstroBee. Když přijde ze Země zásilka se zásobami, AstroBee si načte jednotlivé kódy balíčků a Robonaut je začne podle priorit vykládat a uklízet na své místo.