Drony vypadají buď jako vrtulník, nebo jako letadlo. Každý způsob létání má své přednosti i slabiny. Multikoptéry se soustavou vrtulí jsou ve vzduchu neskutečně obratné a zároveň stabilní, když je například potřeba něco fotit nebo natáčet. Bezpilotní letouny dovedou pro změnu bleskurychle létat směrem vpřed s mnohem nižší spotřebou energie, takže mají větší dolet a stihnou se dříve dostat na místo.
Transformer aneb 2 v 1
Německý výrobce Quantum-Systems se rozhodl, že obě konstrukce spojí dohromady. Podle podoby nese jeho nový dron jméno buď Vector, nebo Scorpion. Sloužit bude v armádě a vojáci si ho v poli mohou během chvilky přestavět z vrtulníku na letadlo. Základ tvoří ultralehké a extrémně odolné tělo ze skleněného vlákna a kevlaru. Jeho elektronika si navíc poradí i při extrémně nízkých nebo vysokých teplotách – plnohodnotně funguje při mrazivých –20 °C i tropických +45 °C.
Co umí Vector?
Na misi se stroj přepravuje v ochranném kufříku. V případě, že ho vojáci postaví v konfiguraci Vector, získají podobu letounu s dvojicí pevných křídel a klasickými ocasními plochami. Bude sloužit hlavně pro průzkumné mise. Díky kolmému vzletu a přistání může operovat i v tom nejnáročnějším terénu. Při misi ho lze navíc přepnout do tichého bezmotorového režimu, takže třeba v přítmí se stane extrémně těžko odhalitelným. Na jedno nabití vydrží sondovat okolí až dvě hodiny v kuse.
Scorpion za kamerou
Při konfiguraci na multikoptéru Scorpion je dron ideální pro pořizování videa a živých přenosů. Nahrává v kvalitě 720p a je schopen až třicetinásobného optického přiblížení. Lepší manévrovací schopnosti vrtulníku se třemi rotory se navíc hodí do hustě zabydlených oblastí. Třeba ve městě se tak Scorpion dokáže proplést uličkami, mezi střechami, ploty či stromy. Dron přitom komunikuje s pozemní základnou pomocí signálu s armádním šifrováním až do vzdálenosti 15 km.
Ostré oko pro armádu
Dron ovládá jeden člověk pomocí tabletu, který ukazuje pozici stroje na mapě a živý přenos ze špičky stroje. Jedním palcem usměrňuje pohyb dronu a druhým se může rozhlížet očima kamery. Ta nabízí celou řadu chytrých funkcí. Až na vzdálenost 700 metrů dokáže přečíst poznávací značku auta, se umí podle obrysů a pohybu automaticky zaměří lidské postavy a v noci se přepne do infračerveného režimu. Quantum-Systems chtějí svého létajícího transformera nabízet nejen armádám, ale i jiným bezpečnostním složkám. Bude asistovat při záchranných akcích, sledování zločinců, ochraně konvojů s cennostmi nebo nebezpečným materiálem, dohlížet na dopravu nebo hlídat bezpečnost v přístavech.
Vector & Scorpion >
Nová puška proti dronům
Australská firma DroneShield vyvíjí rušičky dronů, které vypadají jako bouchačky ze sci-fi filmů. Používají se na letištích nebo armádních základnách. Nyní firma představila nový model Mark III. Váží necelá dvě kila a vypne bezpilotní stroj až na vzdálenost 500 metrů. Každé stisknutí spouště vyšle speciální signál, který přeruší komunikaci dronu a dálkového ovládání. Pilot nad strojem ztratí kontrolu, ten se automaticky přepne do nouzového režimu a bezpečně přistane na zemi.
Vector
Hmotnost: 6 kg
Výdrž: 120 min
Rychlost: 72 km/h
Rozpětí křídel: 2,8 m
Scorpion
Hmotnost: 5 kg
Výdrž: 45 min
Rychlost: 54 km/h
Šířka: 85 cm