Nejdříve vám tedy přiblížíme pár základních pojmů k elektrotechnice. Každá látka je tvořena atomy. To je nejmenší částečka hmoty. Atom se skládá z jádra (složené z kladně nabitých protonů a neutrálních neutronů) a kolem něj obíhají záporné elektrony.
Když si vezmete baterku, asi ještě před podíváním víte, že na jedné straně je napsané + a na druhé -. To jsou různě nabité elektrody. Té záporné (hromadící elektrony) se říká katoda, kladné (bez elektronů) anoda. Rozdíl mezi katodou a anodou měříme ve voltech a používáme přístroj jménem voltmetr. Množství elektronů, které projdou vodičem za jednotku času – jedním slovem proud – měříme v ampérech a k měření se používá ampérmetr. Baterie, které po vybití můžeme znovu nabít se jmenují akumulátory.
Rezistory
Rezistor je součástka omezující průtok proudu, tedy ochrana před poškozením. Příliš velký proud může totiž součástku poškodit. Proud znamená teplo a přehřátí materiálu. Například dovolený proud pro LEDku je 20 mA. Hodnota rezistorů se udává v Ohmech (na počest stejnojmenného německého fyzika).
Jak fungují? Rezistory pro malé výkony jsou keramické válečky pokryté vrstvou uhlíku. V této vrstvě je vybroušena spirálová drážka, která nutí elektřinu procházet ve špatně vodivém uhlíku. Délka dráhy tedy odpovídá hodnotě odporu.
Pokus: Redukce uhlíku z plamene svíčky na porcelánovém střepu
Podržíme chvíli střep nad plamen svíčky. Ale opatrně, ať se nespálíte! Střep je chladič, co zabraňuje hoření. Na jeho povrchu tedy uhlík nemá dostatečnou teplotu a začne se hromadit. Ten z povrchu můžeme klidně setřít, jedná se totiž o trochu mastný materiál. Stejně tak si můžete vyzkoušet dotknout se nožičkami LEDky baterie 9V. Delší nožičkou se dotkněte plus pólu, druhou nožičku propojte s mínus polem přes uhlík (třeba jen tuhu z kružítka). Rozsvítila se vám?
Ohmův zákon
Na závěr ještě další teorie, abychom od ní měli na chvilku klid. Ohmův zákon definuje závislost mezi proudem tekoucím odporem v ampérech (značen I), odporem v ohmech (označován písmenem R) a napětím na odporu ve voltech (U). Pokud známe dvě hodnoty, můžeme vypočítat třetí.
V obrázku neznámou veličinu zakryjeme, a tak zjistíme, jak pracovat se zbylými hodnotami.
U = I * R
R = U:I
I = U:R
Takže teď už máte ponětí, jak rezistory fungují. Zkuste si s nimi chvíli hrát a brzy uděláme něco většího. Navíc znáte velkou část základní teorie. Máte na čem stavět, je čas kutit.