Připravte si polystyrenovou desku (neberte ale z chodby školy nástěnku!), kousek hliníkového plechu, nejlépe dřevěnou destičku (stačí 30 x 30 cm), kus odporového drátu ze starého výkonového rezistoru, ale vystačíte si i s nějakou ocelovou strunou o průměru cca 0,3 mm. Je však nutné do obvodu zařadit rezistor 4 - 5 Ω, aby vydržel 20 Watt [W] (Watty jsou jednotky výkonu). Pro vás stačí vynásobit napětí baterie a protékající proud 6V x 3A = 18 W. Nikdy nedělejte pokusy s lithiovým akumulátorem, je nebezpečný.
Výroba pily
Na začátku si vyrobíme vlastní pilu. Plíšek z jedné strany pevně přidělejte k okraji destičky, z druhé k němu připevněte odporový drát. Hliníkovou konstrukci pily ohněte. Drát potom napněte a zajistěte, aby jeho druhý konec držel na destičce. Baterii připojte silnějším vodičem s řezacím drátem (jeden vodič povede od +, jeden od -), a ještě jednou se ujistěte, zda je drát dobře natažený pružícím hliníkovým plechem.
A teď je čas si něco hezkého vytvořit!
Ano. A není to nic extra složitého. Pokud jste sehnali polystyren, můžete se vrhnout na rovné a čisté řezání! Nožem nikdy neuděláte tak dobrý řez, jako naší podomácku vyrobenou pilkou. Uchopte tedy pevně váš polystyren a pomalu posouvejte. Nechte drát projíždět skrz materiál. Pootáčejte, jak je libo, tvarujte, řežte! Silueta zvířete, lebka, písmenka, nebo třeba figurka vojáka? Nic není problém.
Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, bude dobré, když si obrázek předpřipravíte na šablonu a jen obtáhnete drátem. Stačí si šablonu vystřihnout ze čtvrtky a na polystyrén nalepit. Nestane se vám tedy, že by se váš odhad sekl a řezy se třeba spojily na špatném místě.
Bonus: Magnetická pila
Čím větší proud tím větší magnetizmus. To znamená, že kolem vodiče vzniká magnetické pole. A určitě víte, jak funguje kompas… Zkuste ho tedy přiblížit a podívat se, zda bude střelka ovlivňovaná.