Na stejném principu uděláme zcela jiný přístroj. Potřeba bude změnit hodnoty součástek, zejména snížit kapacitu kondenzátorů. Ty použijte keramické, mají tisíckrát menší hodnotu. Kdybychom je rozebrali, našli bychom izolační plátek keramiky z obou stran potažený kovem na těchto polepech se shromažďuje elektrický náboj.
Dále si navrhněte plošný spoj k následujícímu schématu zapojení. Postup bude stejný jako u blikače. Připravte si destičku cuprexitu, lehce osmirkujte, permanentní fixou načrtněte spoje podle schématu na obrázku níže, a nakonec dejte na 15 minut do chloridu železitého.
Jelikož už z pátého dílu Rychlokurzu elektro (najdete ho tady) víte, jak postupovat s mikrovrtačkou, i jak, kam, a které součástky přidávat, nebudeme psát přesný postup každého dílku.
Důležité však je, že zapojení má o jeden tranzistor víc než blikač. Tranzistor, který přebývá funguje jako zesilovač. Ten je řízený bází a vaším úkolem je zesílit jeho výkon, abyste byli pořádně slyšet. Použijte například starý reproduktor z auta, nebo kupte klidně malý a úplně nejlevnější externí reprák.
Výrobek můžete instalovat do nějaké krabičky, aby mělo kutění styl. Důležité však ještě je vyrobit takzvaný klíč (key). Na to budete potřebovat spínač z pásku konzervového plechu, který mírně ohnete a dvěma šroubky (podle obrázku) připevníte na kousek dřeva. Pod odstávající část plíšku přidělejte další, menší část, stejným způsobem. Klíč zařaďte mezi baterii a bzučák.
Díky klíči můžete vysílat věty v Morseově abecedě, tak pokud ji ještě neumíte, doplňte si vzdělání co nejrychleji. Kdyby vás o tom zajímalo víc, mrkněte na LCWO.net.