BBC Micro:bit je jednoduše programovatelný mikropočítač – malá destička (4 x 5 cm) se vám v pohodě vejde do kapsy. Je vhodný pro úplné začátečníky i zkušenější bastlíře. I bez předchozích znalostí zvládnete jednoduše rozsvítit LED nebo zobrazit vybraný vzor. A po zvládnutí základů třeba i naprogramovat chytrou domácnost.
Co micro:bit umí
Meze digitální kreativitě se tady nekladou. S deskou můžete kromě programování třeba měřit fyzikální veličiny, sbírat data či ovládat elektromotorky. Nebo po připojení sluchátek experimentovat se zvuky. S rozhraním Bluetooth micro:bit snadno komunikuje s telefonem, tabletem i počítačem.
Komunikace chytré destičky
BBC micro:bit má 32bitové procesorové jádro, paměť 256 kB, jednoduchý displej, dvě tlačítka, senzory zrychlení, magnetického pole, teploty i osvětlení a konektor umožňující připojení mnoha dalších prvků. Programovat můžete ve čtyřech různých úrovních: Od jednoduchého Javascript, přes microPython až po C++. Software pro ovládání najdete v Google Play nebo AppStore.
Ovládněte robota
BBC micro:bit pořídíte za rozumnou cenu kolem 500 Kč. Se samotnou destičkou si můžete vystačit dlouho. Mikropočítač se dokáže jednoduše připojit k dalším přístrojům, senzorům, stavebnicím a objektům. Do robotiky proniknete třeba s Kitronik :MOVE mini buggy kit. Malého robota si musíte vlastnoručně sestavit. Jeho základem jsou dva servomotory s nepřetržitou rotací – pomocí mikropočítače mu pak můžete naprogramovat různé úkoly. Třeba řídit rychlost, otočky nebo svícení. A naučit můžete malého robota i kreslit.
Cesta k umělé inteligenci
Velmi jednoduchou cestou se s BBC micro:bit dostanete také do světa umělé inteligence. Třeba s robotickou rukou Waveshare. Chytrou mechanickou konstrukci si musíte nejdříve postavit, pak už jen vložíte šikovnou destičku do konektoru a propojíte přes Bluetooth. Ruka se umí pohybovat všemi směry, ovládat můžete i kovové robotické rameno a mechanický uchopovač.
Chytrý svět s BBC Micro:bit
Možností, jak si vyhrát a proniknout do světa programování s micro:bit je spousta a na trhu se objevují další komponenty. Využít ho pak můžete třeba jako chytrý náramek, naprogramovat si autíčko nebo chytrou domácnost s chytrým větrákem a automatickým ovládáním oken.
Zajímavost:
Asi milion britských školáků ve věku kolem 11 let dostalo v roce 2016 BBC micro:bit zdarma. Používají ho mimo jiné ve školách při výuce programování. Ambiciózní projet má v žácích podpořit digitální kreativitu a zájem o techniku a programování. Stojí za ním rozhlasová a televizní veřejnoprávní společnost BBC ve Velké Británii. Postupně se jednoduchý mikropočítač rozšířil do světa.