Čekají nás dva výrobky. Jako první se pustíme do zbraně. Sežeňte si běžný laserový modul do ukazovátka, dá se koupit v obchodě s elektrotechnickými součástkami do 40 Kč. Aby byla soutěž ve střelbě spravedlivá, počitatelná, musíte zajistit po stisknutí spouště jen jeden krátký světelný impulz. To zajistí větší kondenzátor, který bude energetickým zdrojem vašeho výstřelu.
Nabíjení kondenzátoru zajistí baterie, ovšem jen pomalu přes rezistor. Nepůjde tak dávat jednu ránu za druhou. Střelec je donucený pokaždé zamířit znovu, změnit polohu jako na opravdových závodech. Modul namontujete na vzduchovku nebo dřevěnou zbraň, kterou si sami vyrobíte - možné je využít i nějakou plastovou hračku. Spínač, tzv. mikrospínač, musí jít šikovně improvizovat ke spoušti. Pozor na použití vteřinového lepidla, abyste spínač neznehybnili. Ideálně ho přivažte tenkou nití, kterou pak prosytíte lepidlem.
Zbraň už máte hotovou a teď se pusťte do dalšího dobrodružství: Výroby terče. Využijete časovač NE555 z minulého dílu (proklik díl 11), ovšem v jiném zapojení. Podle obrázku prodlužuje vstupní impulz. Přijde-li na vstup očekávaná změna, dopad laserového paprsku po dobu např. jedné desetiny vteřiny, časovač pošle na výstup dvouvteřinový impulz. Na výstup si připojíte bzučák, klidně ten váš vyrobený, nebo si kupte hotový za 20 Kč.
Vstupní člen systému je fotorezistor. Součástka klade odpor 10 KOhm. Po dopadu intenzivního světla se hodnota odporu snižuje. Pro výrobek musíte využít postupy popsané v minulém díle Rychlokurzu elektro. Jde v podstatě o velmi podobné zapojení. Nečekají vás žádné záludnosti a určitě se vám to povede.
Teď vás čeká zastavění terče do krabičky tak, aby šel pověsit za očko někde v terénu. Přes vstupní fotorezistor dejte červený filtr např. kelímek od hrobní svíčky. Propouští jen červené světlo, tedy váš laser. Ale pozor: Za běžného světla venku by byl fotorezistor přesvětlený a terč by vám stále pískal. Optimální citlivost reakce doladíte trimem. Je to levný potenciometr, tedy proměnný rezistor.
A můžete se pustit do střelby. Výrobek bude velmi dobře pracovat doma, třeba na chodbě. Pokud se rozhodnete vyjít ven, je dobré (kvůli pískání) najít si stín. Střelbu, zvláště tu ve stoje tzv. stojku, musíte pravidelně cvičit. Vždyť i biatlonistům se zlepšují výsledky až po letech drilu.
Co budete potřebovat:
Inegrovaný obvod NE 555
Bzučák pracující od pěti voltů
Foto rezistor
Rezistorový trim 10kOhm
Rezistor 10 kOhm a rezistor 1 kOhm
Po jednom elektrolytické kondenzátory 220 mikroFarad(mí F)a 1000mikro Farad
Keramický kondenzátor 100nF
Mikrospínač s pružinou
Zvonkové tlačítko na spoušť zbraně
Vypínač
Napájení terče
Cuprextit
Pouzdro na dva tužkové članky 1,5V
Klip pro baterii 9V
Rychlokurz elektro
Seriál znikl ve spolupráci v Národním technickým muzeem. Jestli vás bavil, může pokračovat třeba stavebnicí Voltík 3. Je plná dalších integrovaných obvodů, se kterými se naučíte pracovat a zkoušet zajímavá zapojení a nové výrobky. Nerozvíjet získané dovednosti by byla přece škoda.