Od vybalení z krabice doo hraní jedné z her to trvá kolem pěti minut. Brýle Oculus Quest nejsou spojené kabelem s počítačem nebo televizí a nepotřebujete ani montovat nejrůznější čidla do koutů místnosti. Prostě nasadíte na hlavu, nakreslíte herní prostor kolem sebe a – hrajete. Daní za volný pohyb a jednoduchost užívání je nižší kvalita obrazu, která ale pro většinu současných her na úrovni Fortnite bez problémů stačí.
Virtuální realita není jen na hraní
Jenže byla by chyba myslet si, že virtuální realita je jen na hraní. Víte, na co nás Quest nachytal nejvíc? Na sledování přírodovědných dokumentů! Nabízí je služba Oculus TV a jde o krátkometrážní dokumenty ze života zvířat. Sice nejsou v češtině, ale už jen samotná možnost rozhlížet se po jihoamerické džungli nebo sledovat život pod hladinou oceánů stojí za to. Témat dokumentů je samozřejmě mnohem více a najdete i skvělé interaktivní polohry, ve kterých třeba navštívíte rekonstrukci historických událostí nebo jednotlivé planety Sluneční soustavy.
(Ne)sobecká VR
Na používání VR byla vždy jedna špatná věc – jde o sobecký zážitek. Ten, kdo je uvnitř, nemůže sdílet své zážitky s ostatními. To je něco úplně jiného, než když se díváte s rodinou na film, ukazujete kamarádům nejnovější výtvory v Robloxu na monitoru počítače nebo společně z mobilu posloucháte nové tracky vašeho oblíbeného DJe. Virtuální realita je zkrátka okno pro jednoho člověka. To se nyní mění – díky Čechům.
Quest a krabička do televize
Český portál Adrop.cz se spojil se společností VRgineers a Quanti a k brýlím Quest připravily chytrou černou krabičku s jedním jediným knoflíkem. Jde vlastně o miniaturní počítač s pasivním chlazením. Stačí ho zapojit do televize pomocí HDMI kabelu, zapnout a obraz z brýlí se přes něj bezdrátově přenese právě do televize. Je to prosté a zároveň extrémně účinné. Krom toho, že jsme všichni mohli sledovat rybky v Amazonce nebo se smát, jak někomu nejde hudební šavlovačka Beat Saber, odkryly se nám společenské zážitky, jaké známe spíše z deskových her.
Virtuální svět pro všechny
Představte si, že hrajete detektivku, ve které máte odhalit záhadu egyptské mumie a ztraceného profesora z londýnského muzea. Pohybujete se skrz kanceláře a depozitáře, hledáte předměty a používáte je na otevírání dveří a luštění rébusů. Nejenže jste ve virtuálním světě, ale vaši kamarádi hlavně na televizi vidí, co děláte, a společně můžete přicházet na řešení hodně zapeklitých problémů. A to jsme si nevymysleli – tak funguje příběhová hra The Room VR: A Dark Matter. Jí podobných najdete celou řadu. S pomocí zařízení od VRgineers, Quanti a Adrop.cz tak virtuální realita přestává být sebestřednou záležitostí a stává se zábavou pro všechny přítomné.
Čistý virtuální obraz českých Xtal
Česká společnost VRgineers patří k úspěšným výrobcům brýlí pro virtuální realitu. Jejich řada Xtal nabízí špičkové rozlišení 5K, krystalicky čistý obraz a vlastní optiku. Jenže domů si brýle hned tak nepořídíte. Xtal jsou tak specializované, že se dodávají především průmyslovým návrhářům do továren a výrobcům letadel a armádám pro výcvik pilotů. Na řešení pro společenské využití Oculus Quest, o kterém píšeme, se firma podílela především proto, že chce pomoci virtuální realitě proniknout do více domácností.