Mořské dno zůstává jediným detailně neprozkoumaným místem na Zemi. Nejen že se tam nemůžeme jen tak vydat a projít bez patřičného vybavení. Ani satelity tam pořádně nedohlédnou. Výzkum mořského dna tak hodně připomíná dobývání vesmíru.
Fabien Costeau, který je vnukem legendárního badatele Jacquese Cousteaua, plánuje vystavět ambiciózní podmořskou stanici se stálou posádkou. Jmenuje se Proteus, připomíná Mezinárodní vesmírnou stanici a píšeme o ní v novém čísle časopisu ABC (které si můžete koupit online tady, s doručením domů). Proteus se teprve chystá. Ale jednu podmořskou stanici už máme.
Podmořská laboratoř Aquarius je jediná
Aquarius u břehů americké Floridy je jedinou funkční podmořskou laboratoří světa. Stojí na mořském dně v hloubce 19 metrů pod hladinou, asi 10 kilometrů od pláží ostrova Key Largo. Byla vybudována už v roce 1986 v blízkosti korálového útesu Conch.
Na rozdíl od připravovaného projektu Proteus nemá Aquarius stálou posádku. Vědci, inženýři a astronauti z NASA se na základnu vydávají většinou jednou za rok na asi dvoutýdenní výzkumné a tréninkové mise. Právě astronauti si v ní můžou vyzkoušet podmínky života na ISS - Mezinárodní vesmírné stanici.
Wi-fi pod vodou
Do základny připomínající dlouhý autobus bez sedaček se vejde až šest aquanautů (něco jako astronauti, ale pod vodou). Místa je málo, ale to hlavní tady nechybí - vzduch, zázemí… a funkční wifi!
V roce 2012 se na základnu Aquarius ponořil i Fabien Costeau. Jak vypadala během jeho návštěvy můžete vidět ve videu pod tímto odstavcem.
Aquanauti tráví většinu času venku, kde se věnují výzkumu a různým experimentům. A možná rozmlouvají s vládcem podmořské Atlantidy Aquamanem? Asi ne. Ale ušetří hodně času díky tomu, že se nemusí vracet do světa suchozemských krys nad hladinou vždycky, když jim dochází vzduch.
Představte si to množství důležitých nových objevů. A co teprve, až bude stát Proteus! Jak moc bude nová podmořská stanice super se dozvíte v obsáhlém článku v časopisu ABC č. 19.