Budeme stavět papírový model, podobný vystřihovánkám, jaké znáte z ABC. Nemusí být ale tak přesný a bude také o dost větší. Bude se vám pracovat snadněji a to co uděláte, půjde postupně ještě vylepšovat. Vlastně nejde nic pokazit.
Ledoborec nebo parník?
Vaším prvním úkolem bude sehnat alespoň metr dlouhý karton z krabice. Pokud ho zrovna nemáte doma, tak se poohlédněte třeba u kontejneru na papír. Jako lepidlo používejte Herkules. Až karton seženete, čeká vás jeden z nejdůležitějších momentů: Výběr vzoru lodi.
Jakou loď si chcete postavit? Můžete se inspirovat tou naší nebo si sami vybrat. Hledejte v knížkách nebo na internetu. Během pátrání narazíte určitě na spousty báječných lodí: Ledoborce, torpédoborce, cisternové lodě, lodě letadlové nebo obchodní. Krásné jsou osobní parníky, asi znáte Titanic.
Trampový parník
My jsme zvolili trampový parník – nákres vidíte na obrázku. Pokud se rozhodnete pro něj, je dobré vědět, k čemu takové lodě sloužily. Nákladní lodě toho typu vozily zboží z Evropy do Ameriky asi před sto lety. Jízda mezi kontinenty trvala zhruba týden.
Přepravovaný náklad byl ze dvou nákladních vlaků (100 vagónů), dnes by to bylo z 200 kamionů. Každý kamion veze 20 tun, což je zhruba hmotnost jednoho vozu tramvaje i s lidmi. Parník spotřeboval jeden vagon černého uhlí na den plavby. Posádku tvořilo dvacet až třicet námořníků.
Měření a řezání
Jestli už víte, do jakého modelu se pustíte, rozmyslete se nejdřív, jak bude dlouhý. U nás je to jeden metr. Na našem obrázku má deset centimetrů. Cokoli tedy změříte na nákrese pravítkem (výšku komínů, délku nástaveb atd.), stačí vynásobit deseti a máte rozměr modelu.
Samotnou stavbu začněte namalováním půdorysu lodi na karton. Pomozte si přeložením podél osy. Někdy tvar trupu z vrchu neznáte, tak si jej vymyslete podle jiné lodi, kde obrázek máte.
Teď je potřeba půdorys vyřezat. Karton se lépe řeže odlamovacím nožem než stříhá, je ale nutné zajistit si „schválenou" pracovní podložku. Šikovný je třeba sololit, „záda“ ze staré skříňky. Jestli máte vyřezáno, čeká vás nalepování přepážek. Na moři lodní přepážky brání potopení. Váš model budou zpevňovat. Uřízněte si pruhy kartonu vysoké jako lodní bok, bude to materiál na boky i na přepážky.
Prostor pro posádku
Přepážky trupu je dobré pořádně si rozmyslet. Na skutečné lodi dělí vnitřní prostor podle různých účelů: Sklady paliva, místo pro zboží, strojovna, kormidelní strojovna, prostor pro kotevní řetěz, ubikace mužstva atd.
Hotovou přepážku nalepte na loď. Lepte tzv. na tupo bez záložek, hrana kartonu je pro lepidlo dost široká. Pomozte si různými těžítky. Spoj pak nechte zaschnout alespoň dvě hodiny. Na hotový trup pak nalepte karton, který bude tvořit palubu. Po důkladném zaschnutí přesahy ořízněte řezákem.
A jsme u konce prvního dílu. V tom příštím za týden vám ukážeme, jak na modelu vybudovat nástavby. Třeba okénka kajut, komín nebo zábradlí.
Soutěž o nejoriginálnější model lodi:
Postav vlastní originální papírovou loď a můžeš vyhrát v soutěži o čtyři knížky Největší stroje! Fotku tvého modelu pošli na adresu souteze@cncenter.cz. Do předmětu napiš heslo LOD. Další informace o soutěži najdeš tady: