Nový bezpilotní dron s kódovým označením LongShot má za úkol rozšířit bojové schopnosti amerického letectva. Stíhačky a bombardéry ho budou moci vysílat do akce z větších vzdáleností, při kterých lidským posádkám v mateřských letounech nehrozí bezprostřední kontakt s nepřítelem. Zvýší se tím efektivita operací a minimalizuje riziko, že by se z nich piloti nevrátili živí.
Dron: chytrý pomocník
Tvar a velikost připomínající řízenou střelu propůjčí dronu LongShot nízkou hodnotu takzvaného Radarového průřezu letadla (RCS). Znamená to, že bude obtížně zjistitelný radarem, což mu v kontaktu s nepřítelem poskytne cennou výhodu.
Dosud odhalené schopnosti stroje naznačují, že se opravdu nerodí drobeček k focení přírodních krás. Ponese protiletadlové střely pro vzdušné souboje, přičemž v nebojové fázi operace bude schopen hlídkovat a upozorňovat na nebezpečí. Po akci se sám vrátí zpět do mateřského letounu.
Autonomní letka
Technologii, která stroj bude ovládat, ještě detailně neznáme. Podrobnější specifikace dronu teprve navrhují pro agenturu DARPA vybrané soukromé laboratoře. Předpokládá se však, že by ho na dálku mohla kromě člověka jednou řídit také autonomní umělá inteligence, kterou letectvo Spojených států amerických vyvíjí pod označením Skyborg.
Umělou inteligenci, schopnou samostatného rozhodování, plánuje armáda nasadit v budoucnu u pilotovaných i bezpilotních strojů. První letka s umělým mozkem na palubě, schopným strojového učení, by měla do služby nastoupit za dva roky.
Budoucnost zbraňových systémů
Dron LongShot má útočit tvrdě, přesně a dřív než nepřítel vykřikne: poplach! Zapadá do představy o vzdušné nadvládě pomocí pokročilých zbraňových systémů, kde souboje rozhodují chirurgicky přesné útoky řízené počítači. Jelikož se DARPA obvykle soustředí na krátkodobé projekty, dá se očekávat, že první prototypy LongShot spatří světlo světa v horizontu několika málo let.