Specialitou společnosti Sphero jsou chytré robotické koule, a asi nepřekvapí, že pro Disney vyvinuli i dálkově ovládaného bota BB-8 ze Star Wars. Nedávno ale Sphero udeřilo také na vážnější notu. Vytvořilo divizi Company Six, která dostala za úkol využít znalosti chytrých technologií pro zásahové jednotky.
Robot jako granát
Laboratoř Company Six nyní představila robota jménem ReadySight. Váží půl kila, má rozměry plechovky od nápoje a umí nahrávat video, které pomocí mobilního signálu přenáší na libovolnou vzdálenost.
Čím je robot ReadySight výjimečný? Tím, že se používá jako granát. Policista, hasič nebo záchranář ho nosí na opasku mezi ostatním vybavením. Jakmile potřebuje zmapovat situaci v nebezpečné nebo nepřístupné oblasti, prostě ho odepne a vhodí na místo.
ReadySight je průzkumník i hlídač
Jakmile robot ReadySight dopadne na zem, zapojí dvě gumové pneumatiky a začne kutálivým pohybem prozkoumávat své okolí. Stejně tak ho lze přepnout do hlídacího režimu. V tom případě zůstane v úsporném módu a probudí se až ve chvíli, kdy na senzorech zaregistruje pohyb, zvuk nebo vibraci.
Nevadí mu přitom v podstatě jakékoli prostředí. Vysoká teplota (např. v centru požáru) samozřejmě jeho elektroniku roztaví, ale stupeň krytí IP65 zaručuje dokonalou odolnost proti prachu, špíně nebo tryskající vodě. Gumové pneumatiky pak zvládají bez poškození přejet i menší plameny.
Jednoduchý a levný
Šéf společnosti Jim Booth pro vývoj robota ReadySight využil své zkušenosti z armády. Podle jeho slov sice měli vojáci k dispozici dostatek robotů, jenže byli drazí, velcí a těžko se ovládali. Chce proto nabídnout pravý opak. Dostupný a snadno řiditelný přístroj, který si bude moci dovolit nejen speciální vojenská jednotka, ale i běžná hlídka, hasičský výjezd nebo horská služba.
Za 3000 korun měsíčně si tak může každá bezpečnostní složka pořídit robota ReadySight s plnohodnotnou podporou, ve které nechybí okamžitá výměna za nového v případě, že se stávající kus během mise zničí.
Společně s mobilem
Snaze o maximální jednoduchost odpovídá i způsob ovládání. Nedostanete k němu žádný kufřík s vysílačkou, speciálním tabletem nebo řídicí stanicí. ReadySight se ovládá pomocí appky na mobilním telefonu, případně na počítači pomocí webového rozhraní.
Robot funguje na elektřinu a pohání ho baterie o kapacitě 5200 mAh. Ta dokáže na jedno nabití nahrát až 10 hodin videa v HD kvalitě. Dobijete ho pak pomocí standardního USB-C kabelu, který používá většina mobilů.
Company Six nyní dokončuje výrobu prvních kusů a první zájemci se mohou těšit na robogranát letos na podzim.
Company Six ReadySight - vybavení:
1 Senzor pohybu
2 Stav robota pomocí LED diody
3 Pružné gumové pneumatiky
4 Senzory vzdálenosti
5 Reproduktor
6 Infračervené osvětlení
7 Hlavní reflektor
8 120° HDR kamera
Robopsi v akci
Robotická zvířata se v posledních letech dostávají do ostré akce a začínají být vidět i na ulicích. Alespoň ve Spojených státech amerických. Mezi nejpopulárnější patří hlídací pes, kterého si nedávno pořídila například newyorská policie nebo vzdušné síly. Mechaničtí ovčáci začali hlídat leteckou základnu Tyndall na Floridě.
Na rozdíl od opravdových psů ale nekoušou. Pomáhají pouze s hlídkováním a dovedou upozornit své páníčky v případě, že se děje něco neobvyklého. Nenechají se ale snadno ošálit – jejich senzory nejsou o nic méně přesné než čich a sluch opravdových psů.