Mnozí z nás chodíme po zásobách elektřiny skryté v dřevěné podlaze. Vědci ze švýcarských laboratoří ETH Zurich a EMPA ji dokáží využít. Jejich speciálně upravené dřevo napájí domácí elektroniku.
Chodíte, nabíjíte!
Když ze dřeva odstraníme jeho základní stavební složku lignin, získáme pružný houbovitý materiál, který díky takzvanému piezoelektrickému jevu vyrábí v podlaze při běžné chůzi elektrickou energii.
Strukturu dřeva dokáží švýcarští výzkumníci změnit buď chemicky, anebo pomocí dřevokazné houby Lesklokorky ploské. Různé postupy přináší různé výsledky.
Když se ligninem „nakrmí” peroxid vodíku a kyselina octová, vyrobí dřevěný vzorek velikosti kostky cukru maximální elektrické napětí 0,69 voltu. Z materiálu oslabeného houbou lze získat dokonce 0,87 voltu. Plocha složená ze třiceti testovaných dílků, po které chodí dospělý člověk, napájela ve švýcarských laboratořích LCD displej.
Dřevěná baterie
Výsledky testů pasují pružné podlahy do role baterií k nenáročnému využití. Před průmyslovým nasazením u nich zbývá prověřit spolehlivost a splnit nároky na běžný komfort. Měkčená podlaha nesmí být při chůzi nepohodlná a musí vydržet víc než laboratorně ověřených šest set nabíjecích cyklů.
Chytrá budoucnost
Nová technologie funguje jednoduše, nízkonákladově a především bez dalšího zatěžování životního prostředí. Najde-li si cestu na trh, naše domovy i kanceláře by se mohly stát energeticky soběstačnější a splňovat požadavky chytré architektury budoucnosti, bez níž se neobejde udržitelný rozvoj měst i venkova.