Představte si dům budoucnosti, jehož střecha v zimě nečeká na oblevu a uvnitř vás zahřeje od noh. Zařídí to vrstva topného betonu, v níž speciální uhlíkové nanočástice vedou elektrický proud a vytváří takzvané Jouleovo teplo - výsledek souhry elektrické a kinetické energie.
Základ v elektřině
Topný beton je další typ moderního stavebního materiálu, který těží ze spojení s elektrickou energií. Zatímco švýcarští vědci představili prototyp chytré dřevěné elektro-podlahy, která dokáže napájet domácí spotřebiče, beton z americko francouzských laboratoří díky elektřině hřeje.
Zahřáto na čtyřicet
Materiál vyvinutý ve společném výzkumu Massachusettského technologického institutu (MIT) a francouzského vědeckého centra CNRS funguje na bázi uhlíkové příměsi a prokázal pozoruhodnou výkonnost.
Rozehřát ho dokáží již pouhá čtyři procenta karbonu a proud o nízkém napětí. Vzorek o velikosti dlažební kostky získá za uvedených podmínek teplotu 41 stupňů Celsia.
Elektrovodivý beton hřeje na podobném principu jako zimní oblečení s karbonovými vlákny. Zatímco však oděv získává energii z vlastní baterie, stavební vrstvu bude pravděpodobně napájet běžná infrastruktura.
Praktické využití materiálu se stále ověřuje, další výzkum musí vyloučit mimo jiné riziko ztráty odolnosti a dalších mechanických vlastností, které jsou u betonu nepostradatelné.
Beton všeuměl
Poměr a rozvrstvení karbonového aditiva vědci zdokonalují k dosažení co nejefektivnější elektrovodivosti, aby byl nový typ betonu životaschopný pro nasazení v domácích i průmyslových podmínkách. Při ideálním naladění slibuje vskutku široké uplatnění.
Pokud by se topný beton prosadil na trhu, posloužil by nejen ve střechách či podlahách novostaveb, ale také například v městských chodnících, které by se v zimě nemusely solit. Využití by našel i v kritické infrastruktuře, například na letištích a stavět by se z něj mohly třeba energetické zásobníky.