Moře a oceány lidstvo lákají už od počátku věků. Přibližně 40 % světové populace v současnosti žije ve vzdálenosti do 100 km od mořského pobřeží. Jaké by to ale bylo žít dlouhodobě nikoliv na břehu, ale přímo na moři?
Na tuto otázku v příštích letech odpoví několik projektů. Nejnovější z nich je plovoucí město Blue Estate, jehož výstavba má probíhat mezi lety 2022 až 2025.
Bydlení na vlnách oceánu
Cílem stavařské společnosti, která projekt navrhla, je vytvořit komunitu přibližně 15 tisíc lidí, kteří se budou scházet na umělém ostrově plném výjimečných služeb a zážitků. Rozdílů oproti luxusním zaoceánským lodím, které se křížem krážem plaví mezi stovkami ostrovů v Karibiku, bude přitom hned několik. A všechny jsou zásadní.
Blue Estate jako polovina Monaka
První předností Blue Estate je velikost. Celková obyvatelná plocha umělého ostrova ve tvaru dvou překrývajících se šestiúhelníků bude srovnatelná s polovinou evropského státu Monako. A to už je pořádné plovoucí město!
Dosavadní pokusy o výstavbu na moři byly totiž spíše plovoucími vesničkami. Realitní magnáti upozorňují, že plovoucí města budou příštím velkým hitem. Mohou částečně ulevit přelidněným aglomeracím na pobřežích a využít nekonečný prostor oceánů v náš prospěch.
Škola pro všechny
Druhým velkým rozdílem bude to, že zatímco výletní lodě i resorty na pobřeží lákají především turisty na pobyty v délce jednoho či dvou týdnů, Blue Estate nabízí stálé bydlení. Očekává se, že ti, kdo si byty a vily koupí, v nich budou pobývat celoročně.
Ty úplně nejmenší bytečky pro jednoho stojí 430 tisíc korun, naopak luxusní vily klidně několik miliard. Na ostrově kromě prostoru pro bydlení vzniknou obchody, restaurace, nemocnice nebo třeba mezinárodní škola, která přijme žáky všeho věku – od předškoláků po vysokoškoláky.
Komplex v Karibiku
Největším lákadlem jsou ale nekonečné promenády s palmami, lehátky a bazény. Komplex bude plout na otevřeném Karibském moři mezi Floridou a Bahamami. Z letoviska Miami potrvá cesta vrtulníkem na heliport Blue Estate přibližně hodinu a půl. Z Nassau, hlavního města Bahamského společenství, pak velmi příjemných 45 minut.
Poté už stačí jen vyskočit z helikoptéry, převléct se do plavek a celodenní opalování může začít. Vybraná lokalita totiž podle dlouhodobých statistik nabízí celkem 340 slunečných dní v roce.
Čistá energie ze slunce
Pokud se vše podaří, bude město Blue Estate mořem plout dlouhá desetiletí. Při návrhu je proto potřeba myslet na to, aby bylo dlouhodobě udržitelné a nezatěžovalo okolní křehké ekosystémy.
Zatímco populárním předsevzetím dneška je uhlíková neutralita, Blue Estate chce jít ještě dále a díky velkému množství zeleně na palubě a využívání energie ze solárních zdrojů vyrábět více kyslíku, než vypustí oxidu uhličitého. Je to vskutku ambiciózní cíl. Zda se jej podaří realizovat, se dozvíme už velmi brzy.
Pozor, hurikán!
Americká Florida i okolní ostrovy v Karibiku a Atlantském oceánu jsou každoročně ohrožovány ničivými hurikány. V Blue Estate budou proto obyvatelům k dispozici zabezpečené kryty, ve kterých se před živlem mohou schovat.
A pokud by kapitán plovoucího města rozhodl o bezprostředním ohrožení – třeba v případě, že se přiblíží samotné oko hurikánu – bude možné včas zapnout motory a celý komplex o několik kilometrů přesunout na bezpečnější místo.