Umělá ruka, kterou vyvinul tým profesora Ryana Sochola, patří mezi takzvané „měkké roboty” z ohebných materiálů. Uplatňují se v přesném strojírenství, medicíně a všude tam, kde je zapotřebí koordinovaného pohybu s vysokou citlivostí. Univerzita se rozhodla vyrobit robota-hráče!
Natlakován pro úspěch
Díky ohebným součástkám na bázi gumy s jemnou motorikou dokáže umělá ruka z Marylandu sama odehrát první úroveň ve hře Super Mario Bros na historické konzoli Nintendo Entertainment System.
Video: Robotická ruka hraje Super Mario Bros.
V ruce nejsou žádné mikročipy, inteligenci jí dodává speciální program, který převádí údaje z videohry do hydraulického systému. Přesně dávkovaný tlak kapaliny či vzduchu pohybuje třemi umělými prsty na ovladači tak, aby dokončily hru bez zaškobrtnutí.
Herním bludištěm vede robot legendárního Maria se strojovou přesností, spíše než praktického herního asistenta ale představuje okno do budoucnosti samotného oboru měkké robotiky.
Robotická budoucnost
Pokus ukázal, že díky 3D tisku, pružným materiálům a přesnému naprogramování lze vyvinout obratný přístroj bez složité elektroniky, vysokých nákladů a náročných výrobních postupů.
Levné autonomní systémy z pružných materiálů se v budoucnu uplatní v širším měřítku. Na čínské univerzitě v Tianjin například vytiskli robota, který je schopen samočinně lézt po trubkách inženýrských sítí a monitorovat jejich stav.