Výbava středověkého rytíře inspirovala tým singapurských a amerických vědců, kteří pomocí 3D tisku vyrobili strukturu neobyčejně pevnou, zároveň však lehkou a pružnou pro široké uplatnění.
Vysajte vzduch!
Pozoruhodnou vlastností moderní „kroužkové košile” je její schopnost měnit se z pružné na pevnou a zpět podle okolních podmínek. Za normálního stavu se struktura vlní jako had, stačí ji však zabalit do vakuového pytlíku a ztuhne na kámen. Pak unese až padesátkrát těžší břemeno a odolá i prudkým nárazům.
Vhodné materiály
Souhra protichůdných vlastností v sobě ukrývá potenciál, který vědci ze singapurské university NTU a amerického Caltechu nadále rozvíjejí. K dosažení ještě lepších parametrů například vybírají mezi různými konstrukčními materiály.
Původně plastovou mřížku zkusili výzkumníci vytisknout také z hliníku a ukázalo se, že kovová vazba je ve ztuhlém stavu výrazně pevnější a lépe vyhoví průmyslovému využití. V kombinaci s kevlarem by dokonce mohla zocelovat neprůstřelné vesty.
Vesty i exoskeletony
Nová technologie má šanci uplatnit se také ve stavebnictví při vylepšování mostů a v dalších konstrukcích, kde jsou pevnost a pružnost klíčovými faktory. Mohly by se z ní také vyrábět rehabilitační a pohybové pomůcky budoucnosti.
Vědcům zbývá sladit technologii se všedním životem tak, aby úspěšně fungovala mimo laboratoř. Připnutá k tělu může například chytře zpevnit pohybový aparát těžce pracujícího člověka, pomáhat by mu však měla nepozorovaně a bez složitého ovládání.