„Už jenom mrknout,” chtělo by se říct kuličce o velikosti borůvky, na které vyrostly dvě oči. Takzvaný organoid mozku vyvinul vědecký tým Jaye Gopalakrishnana z univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfu a unikátně zkoumá rané stádium vývoje člověka.
Mozek z laboratoře
Organoid je tkáň nebo orgán uměle vypěstovaný v laboratoři. Německým výzkumníkům se teď poprvé podařilo vytvořit organoid mozku, jemuž narostly v přední části fungující oči. Není to zázrak ani náhoda, optika se vyvinula u 72 procent z 314 vzorků.
Oční struktury dorostly přibližně po dvou měsících, což je srovnatelné s vývojem sítnice v oku člověka. Reagují na světlo a dokonce s mozečkem primitivně komunikují.
Miniaturní mozek s očima vznikl z kožních buněk dobrovolných dárců. V odpovídajícím laboratorním prostředí se ze vzorků postupně vyvinuly kmenové buňky a z nich buňky mozkové.
Pomocník medicíny
Organoid z Düsseldorfu je cenný vědecký model raného vývoje mozku a jeho interakcí s okem. V praxi by mohl vést k hlubšímu poznání vrozených poruch sítnice a k novým možnostem jejich léčby včetně transplantací a testování specifických léčiv.
Vědcům se otevírají nové možnosti experimentování, v budoucnu chtějí udržet zrakové nervy déle životaschopné a využít je k ještě podrobnějšímu zkoumání mechanismů, které onemocnění sítnice způsobují.