Vlákno je užitečný přírodní vynález. Biologického původu je bavlna i hedvábí, ze kterých šijeme oděvy. Všechny uměle vyrobené tkaniny přírodu napodobují, ale ta z laboratoře v americkém Saint Louis jde ještě dál - vědci vyrobili materiál s unikátní svalovou strukturou.
Přeprogramovaná bakterie
Novému bio materiálu pomáhá na svět bakterie Escherichia coli, která je běžně součástí mikroflóry tlustého střeva u teplokrevných živočichů a člověka, ale syntetická biologie ji dokáže využít i ke „stavebním” účelům.
Pro vědecký tým profesora Zhanga vyrábí Escherichia elastický protein titin, jednu ze složek svalového vlákna, kterou spřádá do pozoruhodně pružného, jemného, ale zároveň pevného a odolného materiálu.
Vlákna drží pohromadě jemné vazby podobné těm ve dvoušroubovici DNA, ale nenechte se mýlit, ve skutečnosti je pevnější než než hedvábí, nylon i kevlar.
Textil, obrana i zdravotnictví
Díky svým vlastnostem by nová bio-tkanina by mohla v budoucnu najít využití v celé řadě oborů. Oděvní průmysl by z ní mohl vyrábět látky a doplňky, od tkaniček do bot po neprůstřelné vesty ozbrojeným složkám.
Využití by struktura ze svalových proteinů mohla najít také ve zdravotnictví, ať už k tkáňovému inženýrství, nebo jako zdravotnický materiál. Její živočišný základ by totiž neměl vyvolávat u člověka alergické reakce.
Svalová vlákna jsou v posledních letech tématem mnoha biologických studií. Pro širší uplatnění budou muset vědci ještě ověřit trvanlivost produktů a možnosti jejich velkokapacitní výroby.