Písmo, kterým vytváříme text na elektronických zařízeních, se jmenuje font. Existuje jich velká řada, některé jsou zdarma a jiné placené a další zase pouze na jedno použití. Zatímco rukopis má každý svůj vlastní, jedinečný a experti podle něj dokáží jednotlivé lidi odlišit, u strojopisu je situace jiná.
Dokument napsaný fontem Arial nebo Times New Roman bude vypadat stejně, ať ho napíše kdokoliv a kdekoliv. Většina z nás píše v posledních patnácti letech fontem Calibri. Navrhl jej nizozemský designér a typografický expert Lucas de Groot a společnost Microsoft ho ustanovila za výchozí font napříč většinou svých produktů.
Jak Calibri vystřídalo Times New Roman
Poslední verze aplikací jako Word a Excel jsou si navzájem velmi podobné a design online sady Office 365 se dokonce mění postupně podle potřeb uživatelů. Nebylo tomu tak ale vždy. Zatímco Office 2003 je posledním zástupcem „staré školy“ kancelářských programů, v roce 2007 přišla velká změna designu. Microsoft začal napříč všemi aplikacemi balíčku Office používat bezpatkový font Calibri a postupně na něj přešla většina uživatelů. Velmi se tak změnily i samotné dokumenty, protože až do roku 2007 byl výchozím fontem patkový Times New Roman, který se od dneska nejpoužívanějšího písma na počítačích velmi liší.
Microsoft chystá nové písmo
Změna přichází nyní. Firma Microsoft představila celkem 5 bezpatkových písem, z nichž bude vybírat nástupce Calibri. V roce 2022 tak začnou dokumenty na celém světě vypadat zase o trošku jinak. Nepůjde ale o tak zásadní přeměnu jako v roce 2007, protože všech pět navržených písem je Calibri poměrně podobných. Pětice fontů zvaných Bierstadt, Grandview, Seaford, Skeena a Tenorite se mírně odlišuje například v tloušťce, tvaru jednotlivých písmenek či velikosti mezer mezi nimi.
Důležitý font
Pod příspěvkem oznamujícím plánovanou změnu se rozpoutala plamenná diskuze – někdo touží po návratu Times New Roman, vtipálci zase doporučují změnu na „pohádkové“ písmo Comic Sans. A i když se zdá proměna výchozího písma jako kosmetická, nenechte se mýlit. Díky tomu, že font Calibri byl zveřejněn až v roce 2007, se podařilo dopadnout celou řadu podvodníků a padělatelů, kteří tvrdili, že jejich dokumenty byly mnohem starší. Usvědčilo je ale právě výchozí písmo ve Wordu zavedené před patnácti lety.
Fonty budoucnosti:
Jaké bude nové nejpoužívanější písmo?
Bierstadt
Grandview
Seaford
Skeena
Tenorite
Žlutý kůň pomáhá s testováním písma v češtině od nepaměti
Aplikace Microsoft Word obsahuje několik stovek různých písem. Pokud jste zkoušeli experimentovat, možná jste zjistili, že ne všechna podporují speciální české znaky s diakritikou, tedy s háčky, čárkami nebo kroužkem. Týká se to zejména fontů s různou stylizací či takových, které mají připomínat rukopis. Pro testování kompatibility se už dlouho používá speciální věta o žluťoučkém koni, která obsahuje všechna nestandardní písmenka, která najdete jen v naší krásné a jedinečné češtině:
Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
Patkové vs. bezpatkové písmo
Patky (vyznačeny červeně) usnadňují čtení písma v tištěné podobě Písma s takzvanými patkami, mezi něž se řadí i Times New Roman, je doporučeno používat v tištěných dokumentech. Usnadňují totiž čtení na papíře a zjednodušují celkovou orientaci v textu. Naopak v elektronické podobě (na monitoru počítače či telefonu) se lépe čtou písma bezpatková, mezi něž patří dnes nejoblíbenější Calibri i pětice fontů, ze kterých firma Microsoft spolu s uživateli vybírá vítěze.