Kam jinam by se světoví milionáři mohli sjíždět na přehlídku nových jachet než do Monackého knížectví. Miniaturní městský stát na francouzské Riviéře je podobnými radovánkami proslulý, ať už jde o jachty, kasina nebo závody Formule 1.
Kdykoliv byste se vydali do monackého přístavu, můžete si být jisti, že tam uvidíte kotvit několik výstavních jachet světových celebrit a miliardářů. Nový koncept jachty VY-01 je ale výjimkou. V reálném světě ho zatím vidět nemůžete – vydražil se totiž jako NFT, tedy v poslední době tolik populární nezaměnitelný digitálně zašifrovaný token.
Vizionářská jachta
Vizionářskou jachtu si mohli návštěvníci monacké přehlídky jachet prohlédnout s pomocí brýlí pro rozšířenou realitu. A bylo na co se dívat. Superjachta dlouhá 110 metrů je poháněna palivovými články na vodík a případně i biometanol, který si loď umí sama vyrobit.
Lodními šrouby otáčí elektromotory, takže je loď dokonale tichá a vytváří jen minimum vibrací. Aerodynamická a hydrodynamická silueta zajišťuje, že jachta se prořezává vodou i vzduchem s minimálním odporem. Na jedno načerpání paliva dokáže urazit až 1000 námořních mil (1852 km).
VY-01 vyrobena z besemisní oceli
Kromě palivových článků zajišťují elektrickou energii vhodně rozmístěné solární panely. Jejich plocha na lodi je 470 metrů čtverečních, což už je slušná solární elektrárna. A je zapotřebí! Elektřina pohání veškerou techniku včetně např. odsolovacího zařízení, které vyrábí pitnou vodu. Spotřebuje ji nejen posádka, ale také četné zahrady a skleníky, kterými je loď doslova osázena.
Interiér i exteriér lodi VY-01 boří mnohé konvence. Samotní tvůrci z německého studia 3deluxe říkají, že klimatická změna nutí jednotlivé průmyslové obory k hluboké proměně. Což je patrné i na VY-01. Pro její konstrukci by měla být využita bezemisní ocel a hliník, které se už dnes vyrábějí ve Švédsku a Německu.
Soběstačná loď
Součástí výbavy je také bazén s mořskou vodou, plážový klub a vlastní malé přístaviště pro čluny. Množství oken pouští do interiéru spoustu slunečního světla, aby byl přechod z vnitřku ven takřka nepostřehnutelný. Zároveň všude proudí vzduch zvenčí a nikde se nevyužívá klimatizace, jak je u podobných jachet zvykem. Už zmíněný skleník může být pro posádku zdrojem zeleniny a ovoce na dlouhé měsíce a i díky vlastní výrobně vody tak může být loď na moři dlouhé měsíce zcela soběstačná.
Vzdělávací plavidlo?
Studio 3deluxe doufá, že budoucí majitel skutečné verze superjachty VY-01 ji v případě, že ji právě nebude využívat, zapůjčí ke vzdělávacím a tréninkovým účelům. O ceně se zatím nikde nemluví, ale pár miliard korun to v přepočtu bude. Takže s tím půjčováním to spíš vidíme bledě.
Nestačí vám jachta? Kupte si superjachtu!
Slovo „superjachta“ byste ještě před čtvrtstoletím hledali ve slovníku marně. Dnes jde o novou kategorii lodí pro světové miliardáře, jako jsou Jeff Bezos nebo Larry Page. Superjachta nemá pevnou definici, ale rozhodně to není malé plavidlo – jde o lodě dlouhé minimálně 24 metrů, ale spíš hodně přes 40 metrů. Jsou nadupané tím nejluxusnějším vybavením, mají svého vlastního kapitána, kuchaře a další posádku. Dovolit si je ale může jen opravdová světová smetánka.