Z ozdoby v květinu či naopak se impozantní skleník v anglickém panství National Trust umí proměnit během čtyř minut. Konstrukcí hýbe hydraulika, tedy systém tlaku vody v potrubí. Deset ramen ze skla, oceli a hliníku se nastavuje přesně podle aktuálních povětrnostních podmínek.
Skleník jako zahradní dekorace
Když je hezky, skleník nazvaný Woolbeding se rozvine, aby si rostliny užily sluníčka a čerstvého vzduchu. Jinak zůstává zavřený jako skleněná pevnost a chrání květenu před zimou.
Představuje se pohyblivý skleník Woolbeding
Za každého počasí působí stavba jako originální dekorace, jejíž celková užitná plocha je 141 metrů čtverečních. To je jako jedno patro v rodinném domě. Místo tam našly především subtropické květiny, keře a stromky.
Stavba je součástí veřejně přístupné zahrady Woolbeding Gardens na panství National Trust v Západním Sussexu ve Velké Británii. Ve dvanácti různých sekcích zahrady si návštěvníci mohou prohlédnout přes tři sta druhů rostlin. Společně ukazují přírodu kolem takzvané Hedvábné stezky.
Orient v zahradě
Hedvábná stezka je starověká obchodní trasa, která spojovala západní svět s Asií neboli Orientem. V roce 2014 přibyla tato stará cesta na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Celková délka Hedvábné stezky po souši a moři je asi 8 tisíc kilometrů. Obchod podél ní pomohl rozvinout známé starověké civilizace v Číně, Mezopotámii, Persii a Římě.
Exotická příroda, která stezku dodnes lemuje, inspirovala po staletí anglické zahrady. Ta ve Woolbeding Gardens je reprezentuje pestrým výběrem přírodních druhů. Nechybí mezi nimi typické středomořské rostliny a odrůdy divizen, nebo také intenzivně vonící růže keltská, která stála na počátku šlechtění všech starých odrůd růží v Evropě. Dnes velmi populární růži keltskou (Rosa gallica) dovezli do Evropy obchodníci z Persie.
V samotném skleníku mohou lidé spatřit například vzácný stromek z rodu aralek, který tam poskytuje stín kapradinám, magnóliím či banánovníkům.
Jako dračí šupiny
Dekorativní skleník vznikl ve Woolbeding Gardens po šesti letech vývoje, designu, plánování, výstavby a testování. Navrhlo jej architektonické studio Thomase Heatherwicka, které se podílelo i na stavbě nového sídla společnosti Google v Silicon Valley v americké Kalifornii. Dramaticky tvarovaná střecha se solárními panely imituje dračí šupiny.