Zavlažovací systémy trávníků i na polích se obvykle spouštějí v pravidelných intervalech. Nezohledňují tak změny počasí, ani rozdílnou vlhkost půdy v různých místech. Moderní systémy zavlažování využívají senzory na baterii, které jsou přímo v zemi a připojené online. Umožňuje to speciální síť NB-IoT pro internet věcí, kterou Vodafone pokryl celé Česko. Tato síť totiž pronikne pod vodu i pod zem.
Jak uspořit vodu? Díky internetu věcí!
Data sbírá chytrá jednotka a vzdáleně otvírá ventily, které zavlažují jednotlivé sekce. Překvapivě často se ukazuje, že třeba trávníky majitelé zavlažují příliš. Už u pilotního projektu v sadech Bratří Čapků, za kterým stojí česká firma CleverFarm, klesla spotřeba vody o 56 %.
A nejde jen o úsporu – správně zalévaným rostlinám se také daří lépe. To může výrazně pomoci i zemědělcům v Africe, pro které je na jedné straně voda vzácná, a přitom jí někdy rostlinám bez správného měření dopřávají až příliš.
Před čím varují otřesy
Online senzory mají uplatnění i jinde, tentokrát s využitím takzvaného akcelerometru. Pomáhají pak předcházet katastrofám, k jaké došlo například v italském Janově kvůli pádu mostu v roce 2018. Senzory s akcelerometrem dlouhodobě měří otřesy a pokud hodnoty rostou, čidla tím varují před skrytou vadou a vznikajícím nebezpečím – nejen u staveb, ale i v továrnách, kde se sledují otřesy strojů. Lze tak včas zabránit vážné poruše.
Soutěž o kutilskou IoT sadu!
Vyhrajte speciální stavebnici pro internet věcí v hodnotě více než 5 tisíc korun. Více najdete na adrese www.abicko.cz/IoT.
Postavte si sami…
Přeměňte vaši starou pračku na chytrou. Jak měřit otřesy pračky, poradí návod (tady). IoT stavebnici můžete vyhrát v naší soutěži na www.abicko.cz, nebo si ji pořídit na webu obchod.hardwario.cz.