LCD (Liquid Crystal Display)
Ačkoliv se LCD na mobilech stává pomalu minulostí, obecně se stále jedná o nejpoužívanější technologii zobrazování. Své místo má především na PC monitorech. Hlavní princip LCD displeje spočívá ve využití podsvícení. Tedy pixely jako takové jsou tvořeny z tekutých krystalů, které se dokáží modifikovat tak, aby propouštěly podsvícení ve správné barvě a síle. Sami o sobě však ale nesvítí. V podstatě je monitor tedy podsvícen naprosto rovnoměrně, a to, že se na monitoru zrodí obraz plný barev a tvarů, je dílo podsvícených, tekutých krystalů.
Častou nevýhodou uváděnou v souvislosti s LCD je fakt, že tento displej vám nikdy nedokáže zprostředkovat úplnou černou, s čímž souvisí i nízký kontrast. Přestože se krystaly kompletně uzavřou, část bílého světla z podsvícení stále proniká, a proto je černá barva spíš tmavě šedá.
Další varianty LCD technologie
Mnoho lidí můžou zmást další názvy displejů jako LED. TFT, TN, IPS a další. Tyto varianty jsou pro displeje mobilních telefonů využívány o něco častěji než klasický LCD displej. Ve zkratce si popíšeme princip fungování jednotlivých technologii.
LED displej (Light Emitting Diod) je displej, který nejvíc připomíná technologii LCD. Jediný rozdíl je v zdroji podsvícení. LED displej k němu využívá, z názvu již vypovídající, diody, které jsou úsporné.
TFT (Thin-film Transistors) – Tento typ displeje využívá k zobrazování tzv. aktivní matrici. Označení TFT a LCD je v dnešní době prakticky totožné, a proto stejně jako LCD displeje, i TFT displeje jsou záležitostí spíš levnějších telefonů a moc se nevyužívají.
TN (twisted nematic) – Tento typ displeje je v porovnání s ostatními zřejmě jeden z nejhorších. Vzhledem k tomu, že pro výrobce těchto displejů je nejdůležitější nízká výrobní cena, ho však najdete pouze u těch nejlevnějších telefonů. Pokud byste s ním však někdy přišli do styku, připravte se na vysokou spotřebu, nižší kvalitu barev a deformaci obrazu.
IPS – Od nejhoršího přejdeme rovnou k tomu nejlepšímu, a to je právě technologie IPS. Technologie IPS je pro mobilní telefony naprosto perfektní a pyšní se skvělou kvalitou barev a pozorovacími úhly. Displeje IPS najdete na velmi kvalitních telefonech, ale i další elektronice. Konkurenční technologií je technologie OLED, která je považována za nejmodernější a nejpokrokovější technologii zobrazování vůbec.
OLED (Organic Light Emitting Diod)
Největším konkurentem a pro mnohé také technologie budoucnosti je displej OLED. Oproti LCD, OLED nevyužívá podsvícení, jelikož pixely dokáží svítit sami od sebe, a to díky organickým diodám. Velmi významnou výhodou je, že pokud se pixely vypnou, dokáží na obrazovce zobrazit dokonalou černou a tím obecně dosahují vyššího kontrastu. Tím, že v displeji chybí vrstva podsvícení, jsou displeje mnohem tenčí, tudíž tenčí může být i samotné zařízení jako mobilní telefon nebo displej.
Další varianty OLED technologie
P-OLED (plastic OLED) a AMOLED (Active MAtrix OLED) displeje jsou variacemi technologie OLED. Ovšem skutečný rozdíl mezi P-OLED a AMOLED je prakticky pouze v názvu. Jedná se především o marketingové označení dvou výrobců mobilních displejů. P-OLED patří do dílny Samsungu a AMOLED do dílny LG.
Pochopitelně tím, že se jedná o dva různé výrobce, nejsou technologie naprosto totožné, ale jsou si velice podobné. Dokonce natolik, že není možné určit, která je lepší. P-OLED by měl mít výhodu v tom, že je tento displej umístěn na plastovém podkladu (místo skleněného), což umožňuje vyrábět zahnuté displeje. Ovšem LG stejným způsobem vyrábí i AMOLED displeje. AMOLED by zase na druhou stranu měl využívat aktivní matrici, ale faktem je, že i P-OLED aktivní matrici využívá. Oba displeje jsou tedy v konečném důsledku pouze dvěma různými provedeními té samé technologie.