Není to tak dávno, kdy jsme v článku o nejšílenějších bazénech světa představovali saúdské letovisko Treyam (celý text najdete tady) a už tu máme další extravagantní projekt, který promění Akabský záliv v Rudém moři. Příští chloubou Arabského poloostrova by se mělo stát luxusní přístaviště pro jachty jménem Jaumur (čti Džaumúr), které je nejnovější součástí tamějšího královského programu výstavby sdružené pod názvem Neom.
Vstupenkou jsou peníze
Mělo by jít o takzvanou uzavřenou komunitu, nepůjde tedy o město v tradičním slova smyslu, do kterého by běžný smrtelník mohl jen tak přijet a prohlédnout si ho na vlastní oči. Přechodný či stálý domov by tu mělo najít asi 6000 lidí, a to v celkem 500 bytech, 700 luxusních samostatných vilách a 350 pokojích rozdělených mezi dva prémiové hotely.
Aby se návštěvníci nenudili, vznikne pochopitelně i pobřežní promenáda s obchody a restauracemi, středisko vodních sportů nebo fotbalový stadion s atletickým oválem. K dispozici bude také mezinárodní střední škola s vlastním ubytováním pro studenty.
Velká, větší, největší
Středobodem lokality Jaumur se stane supermoderní kotviště pro luxusní jachty, jehož specifikace se nepodobají žádné dosud stojící marině. Saúdové chtějí vybudovat místo s kapacitou 300 obřích lodí o délce až 150 metrů. Pokud se vám to zdá málo, pak vězte, že například Koru, soukromá jachta Jeffa Bezose, majitele společnosti Amazon a jednoho z vůbec nejbohatších lidí světa, má na délku „pouhých“ 127 metrů. Rezerva na miliardářské výstřelky tak zatím bude.
Lodě, kam se podíváš
Prostor mola o délce zhruba 1,5 kilometru vyniká speciální střechou, která z dálky připomíná křídlo letadla. V Saúdské Arábii je totiž celoročně takové klima, že pořádné zastínění všech ukotvených jacht není ani tak luxusem jako spíše nutností. Trojúhelníková „pergola“ stojí naproti další architektonicky velmi zajímavé budově, jež bude domovem zdejšího nově zřízeného centra pro hlubokomořský výzkum, spolupracujícího s předními místními i zahraničními univerzitami.
Další střípek do skládačky Neom
Architekt Terry McQuillan popisuje budoucí zážitky těch, kteří se se svou lodí rozhodnou Jaumur navštívit, následovně: „Představte si, že připlouváte a na horizontu v dáli vidíte úžasnou budovu, která se nepodobá ničemu, co jste kdy v životě viděli. Návrh je skutečně unikátní a klade velký důraz na geometrii. Věříme, že celý Neom jednou přepíše učebnice architektury,“ sní a dodává, že ještě před pár lety by nevěřil, že je stavba něčeho podobného vůbec možná.
Školka pro korály:
Potápění v Rudém moři
Jedním z největších lákadel Rudého moře je možnost potápět se a vidět na vlastní oči ryby všech velikostí a barev nebo zaplavat si se želvami. To vše v malebném prostředí korálových útesů. Jenže ty kvůli změnám klimatu postupně vymírají a s jejich úbytkem hrozí i ztráta turistů.
Saúdové to dobře vědí, a proto ve spolupráci se státní univerzitou KAUST ve velkém budují inkubátory pro korály, stejně jako my v Čechách sázíme lesní školky. Aktuální kapacita korálové školky je 40 000 korálových polypů ročně, již v příštím roce by se ale měla otevřít nová, a to hned desetkrát větší. Reintrodukce korálů do přirozeného prostředí by tak měla výrazně zrychlit, ještě než budou ambiciózní pobřežní města jako Jaumur či Treyam hotová.