Centrum umělé inteligence působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Vědci z Centra se nedávno zaměřili na včelí úly. Společně s kolegy z univerzit z Rakouska, Velké Británie a Turecka vyvinuli důmyslnou technologii pro zkoumání přirozeného chování včel medonosných. Ty jsou jedním z druhů sociálního hmyzu, který žije ve společenstvu s jasnou hierarchií a precizním rozdělením pracovních úkolů.
U včel má všechno svůj řád
Včely umí dobře reagovat na změny v okolí. Dělnice mohou vykonávat různé práce podle toho, jaké je počasí nebo o kolik vajíček je potřeba pečovat. Ujmou se zkrátka takového úkolu, který je zrovna pro blahobyt včelstva potřeba. A to vyžaduje efektivní koordinaci.
Nová studie poprvé umožnila nahlédnout přímo do úlu a díky dlouhodobému a nepřetržitému sběru dat popsat fungování včelí kolonie. Kromě sledování pohybu královny a jejích interakcí s dělnicemi měří robotický systém i počet včel a celkové zdraví populace.
Úl pod neustálým dohledem
Kolem funkčního včelstva umístěného na univerzitě ve Štýrském Hradci mezinárodní vědecký tým instaloval speciální robotické zařízení, které ho nepřetržitě sleduje. Jeho stěžejní část představuje dvojice mobilních kamerových hlavic, které se pohybují společně s kroky královny, každá z jedné strany plástve. Kamery vzájemně spolupracují a v mapování včelstva se střídají autonomně, nepotřebují tedy žádné příkazy od výzkumníků.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.