Tři středoškolští studenti, Jakub Aldorf, Patrik Švoma a Jakub Kužel z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, vyhráli loňský ročník soutěže Solve for Tomorrow (solvefortomorrow.cz), kterou pořádá společnost Samsung. A protože jejich vítězný projekt VisionNex je zaměřený na pomoc zrakově postiženým lidem, vzal je Samsung za odměnu na Paralympijské hry do Paříže. Tam jsme je následovali i my s ábíčkem a průvodkyní nám byla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka společenské odpovědnosti (CSR) Samsungu.
Samsung hledá talenty
„Solve for Tomorrow je globální projekt Samsungu, který realizujeme už od roku 2010,“ vysvětluje nám Zuzana. „V současnosti je do něj zapojeno přes 60 zemí a počet stále roste. Naše pobočka organizuje společnou soutěž pro české a slovenské studenty středních škol. Jde o vzdělávací program, v němž studenty učíme rozvést myšlenku od prvotního nápadu až do fáze prototypu. Studenti si sami zvolí konkrétní problém, který chtějí rozlousknout, a pomocí technologie a inovací pro něj navrhnou řešení. Program trvá zhruba osm měsíců a během té doby s účastníky pracujeme. Finální produkt může být buď funkční výrobek, vizualizace nebo detailní popis toho, jak by konečný produkt, služba či aplikace měly fungovat.“
VisionNex pomůže nevidomým
Přestože jde o soutěž Samsungu, účastníci nejsou omezeni používáním technologií této společnosti. Samsung jen dává návod a prostor pro realizaci. V Česku a na Slovensku má program Solve for Tomorrow již čtyřletou tradici. Funguje formou postupové soutěže. Studenty do ní nominují buď školy, nebo se mohou nominovat sami.
Druhá varianta platí i pro výherce ročníku 2023/24. Ti se jako tým do soutěže přihlásili s inovativní pomůckou pro zrakově postižené, kterou nazvali VisionNex. „Vytvořili jsme systém, který dokáže rozpoznávat objekty v okolí uživatele,“ vysvětluje Jakub Aldorf. „Využíváme platformu Open CV, která je schopna velmi přesně rozpoznávat a popisovat objekty, popis se převádí na syntetický hlas, který se přehraje uživateli.“
Jak vypadá nový vynález
Vynález jsme si v praxi vyzkoušeli na pařížské ulici Champs-Élysées. VisionNex na první pohled vypadá jako neprůhledné brýle, vytištěné z černého plastu na 3D tiskárně. „Snažili jsme se být co nejdiskrétnější,“ říká Jakub Kužel. „V pravé obroučce je nenápadně umístěné tlačítko, zatímco v levé očnici je zabudovaná miniaturní kamera. Zařízení je drátem propojeno s laptopem.“ Princip zařízení je jednoduchý, ale účinný. Uživatel si nasadí brýle, zaměří se na objekt nebo scénu, kterou chce „vidět“, a stiskne tlačítko na obroučce. Kamera zachytí snímek a software začne pracovat na jeho analýze.
Ohromující demonstrace
Patrik si na ulici nasadil brýle a zamířil k výloze s elektronikou. Po stisknutí tlačítka a zhruba deseti sekundách syntetický hlas z laptopu popsal, že vidí skrz skleněnou stěnu do obchodu s elektronikou, kde jsou vystaveny nejnovější modely smartphonů a tabletů. Před výlohou stojí dva zákazníci, muž v modré košili a žena v červených šatech. Přesnost popisu byla doslova ohromující. Další demonstrace zahrnovala popis konferenční místnosti, s lidmi a nábytkem včetně detailů, jako je židle z průhledného plastu.
Studenti přiznávají, že na projektu je stále co zlepšovat, že je pomalý, kabelem propojený s počítačem a ovládání pomocí tlačítka také není ideální. Ovšem jde stále o prototyp. Plánují přidat funkci rozpoznávání lidí a zlepšit kontextové porozumění, aby VisionNex lépe chápal prostředí uživatele. V budoucnu by mohlo být zařízení propojeno s head-up displejem, který by uživateli vizualizoval informace přímo před očima.
Inspirace a příležitosti
Na paralympijských hrách jsme se studenty navštívili finálový zápas ženského goalballu, což je míčová hra pro zrakově postižené. Dvě tříčlenná družstva hází míč s rolničkou proti brance soupeřů, kteří míč chytají pouze po sluchu. Studenti zavítali také do olympijské vesničky a měli možnost vidět, jak sport a technologie mohou překonávat bariéry. Po setkání s paralympijskými sportovci si odnášeli nové nápady pro potenciální využití jejich technologie. Cesta týmu VisionNex ze Žďáru nad Sázavou až na světovou scénu Paralympijských her v Paříži je důkazem toho, že i malé nápady mohou přinášet velké změny.
Setkání s kapitánkou
Studenti ze Žďáru nad Sázavou se během pobytu v Paříži setkali také s kapitánkou jihokorejského ženského goalballového týmu Heejin Kim. V šesti letech onemocněla glaukomem a téměř oslepla. Nyní je inspirativním příkladem překonávání zrakového postižení. Kromě sportu se věnuje muzikálovému herectví. Heejin nám řekla, že v každodenním životě moc technologických pomůcek pro své postižení nepoužívá, ale velmi ráda by je vyzkoušela. Potvrdila nám, že je tu velký prostor pro nové technologické vynálezy určené handicapovaným lidem.