V roce 2010 má být do vesmíru vypuštěn nový vesmírný dalekohled, který nahradí známý Hubbleův teleskop. Jeho zrcadlo bude minimálně dvakrát větší a přesnější pozorování umožní také citlivější aparatura pracující v oblastech blízkých infračervené části spektra.
James Webb Space Telescope má být v roce 2010 vynesen do vesmíru jednoúčelovou raketou a po třech měsících letu by měl zakotvit na oběžné dráze ve vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů. V této vzdálenosti od Země, nazývané jako druhý Lagrangeův bod, jsou v rovnováze přitažlivé gravitační síly Země a Slunce.
Na palubě budou tři základní snímače, všechny připravené k shromažďování snímků vesmíru v infračervené části spektra. To umožní získávat informace o formování hvězd a galaxií několik set milionů let po velkém třesku. O prvních galaxiích vytvořených po velkém třesku, teoretickém počátku vesmíru před 14 miliardami let, se předpokládá, že jsou pozorovatelné totiž pouze v infračerveném světle.
Dalekohled je pojmenovaný po Jamesi Webbovi, který vedl NASA v jejích počátcích. S jeho jménem je spojen především projekt Apollo a následující série lunárních expedicí.