Prototyp nového paměťového čipu firmy Nantero, který má kapacitu 10 gigabitů, je tvořen miliardami uhlíkových nanotrubiček, které mají délku kolem 100 nanometrů a jsou umístěny mezi křemíkovými plátky. Poté, co je přivedení malý elektrický náboj na vrchní křemíkový plátek, dojde k povytažení několika nanotrubiček a propojení obou křemíkových vrstev.
Protože vytvořená propojení zůstávají zachována i bez přítomnosti elektrického náboje, dokáže NRAM čip uchovávat informace i ve stavu kdy je bez napětí. Čip se může chovat jako běžná paměť RAM, nebo by dokonce paměti vytvořené z uhlíkových čipů mohly zcela nahradit dnes užívané harddisky.
Opětovným použitím napětí lze nanotrubičky uvolnit a zrušit vytvořené propojení. Skupina nanotrubiček se tedy dokáže chovat jako paměťový prvek a uschovávat jeden bit (jedničku nebo nulu) binárního kódu, který je používán v počítačích. Jsou-li křemíkové vrstvy v určitém místě propojeny, představuje propojení hodnotu jedničky, jestliže místo není propojeno je hodnota bitu nula.
Protože je hustota dat v NRAM čipech velmi vysoká a zároveň jsou křemíkové vrstvy velmi těsně vedle sebe, trvají operace čtení a zápisu do nanotrubičkové paměti jen polovinu nanosekundy, zatímco stejná operace v případě klasických polovodičových RAM pamětí trvá 10 nanosekund.
Sdílej
19. června 2003 • 16:17
Život dnešních pamětí RAM se pomalu blíží ke konci. Vědci z americké společnosti Nantero oznámili vývoj nových paměťových čipů NRAM, které jsou kombinací křemíku a obrovského množství uhlíkových nanotrubiček. Prototypy těchto čipů mají tisíckrát vyšší hustotu informací a navíc jsou dvacetkrát rychlejší než nejlepší současné paměti RAM.