V České republice máme doslova mozaiku nejrůznějších ekosystémů: horské smrkové lesy, teplé bučiny, říční nivy, skalní stepi, mokřady a další. A pak také ekosystém, který bychom směle mohli nazvat Praha! Právě o něm vypráví nový přírodovědný dokument režiséra Jana Hoška, Planeta Praha. Námětem navazuje Planetu Česko z roku 2017, odehrává se však pouze na území „stověžatého“ města.
Zelené město Praha
Proč Praha? Naše hlavní město není jen památkově chráněné historické centrum, činžovní domy, paneláková sídliště či připojené okolní obce. Praha je mezi světovými velkoměsty jedinečná tím, že i v samotném centru má spoustu zeleně. Pyšní se rozsáhlými starými parky a lesoparky, sady a zahradami, stinnými hřbitovními háji, zeleň nechybí ani ve vnitroblocích činžovních domů.
Planeta Praha: Trailer k filmu • Zdroj: Aerofilms
Pestré prostředí
Domy udržují ve své blízkosti stabilní teplotu, fungují jako větrolamy, v zimě své okolí „vytápějí“. Různé okrasné rybníčky a jezírka, požární či odkalovací nádrže a četné vodní toky skýtají domov množství vodních organismů. Navíc je tu Vltava, která ani v zimě nezamrzá. Členitý terén a pestrá geologická skladba podloží umožnila vznik vyhřátých strání se stepními společenstvy.
Čtyři filmoví hrdinové
Představit pražskou přírodu v celé její rozmanitosti je tedy nemožné. Film je tak jen jejím určitým průřezem. Nejnápadnějšími zvířecími obyvateli Prahy jsou sice ptáci, ale film nemůže být jen o nich. Na režiséra proto vyšel nesnadný úkol: Výběr druhů, které v něm měly vystupovat. Hlavní roli nakonec svěřil čtyřem protagonistům – slípce zelenonohé, muflonu evropskému, kosu černému a plchovi velkému. Vedle nich v něm ale hraje přibližně padesátka dalších „herců“.
Planeta Praha: Trailer k filmu • Zdroj: Aerofilms
Plší záhada
Film Planeta Praha vás zavede na spoustu známých i méně známých míst. Tím, které má asi nejvíc nej, jsou Petřínské sady. Právě tady – a pouze tady – žije jeden z hlavních hrdinů a současně i nejvzácnější zvířecí obyvatel Prahy plch velký. Ten je navíc zoologickou záhadou. Nikdo netuší, kde se tu vzal, nejbližší stálé populace ohrožených plchů leží desítky kilometrů daleko! Možná právě tohle zvířátko je důkazem, že na úbočí Petřína rostl podobný les dávno předtím, než kolem něj vyrostlo město.
Na Petříně to žije
Petřínské sady obývá i mnoho dalších vzácných živočichů. Dutiny ve starých stromech nabízejí domov puštíkům obecným, sýkorám koňadrám i modřinkám. V hustých korunách skrývají svá hnízda velcí holubi hřivnáči a sojky obecné. V nižších patrech se zabydlují všudypřítomní kosi, ti ovšem nechybějí nikde, kde je alespoň malý kousek zeleně. V trouchu dubových kořenů a ponechaných pařezů se vyvíjejí larvy našich největších brouků roháčů obecných.
Co město nabízí
Své obyvatele má i samotná městská zástavba. Kavky obecné stejně jako poštolky vyměnily skalní římsy za komíny a ozdobné římsy činžovních domů, tovární komíny obsadili sokoli stěhovaví. Adresu změnili i mufloni, kteří původně žili v Krčském lese. Ten je ale rájem pejskařů a psů oni se bojí (pes pro ně je jen zamaskovaný vlk), přestěhovali se proto do areálu Thomayerovy nemocnice, kde se beze strachu procházejí mezi projíždějícími sanitkami a korzujícími lidmi.
Neobvyklá místa
Filmaři na svých výpravách nevynechali ani skládky, kde se v kalužích ve vyjetých kolejích rozmnožují ropuchy zelené, navštívili retenční nádrž v Dubči, jednu z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Praze, a samozřejmě zimní Vltavu s obrovskými hejny zimujících racků, kachen, labutí, kormoránů a dalších vodních ptáků, kteří využívají nejen toho, že řeka nezamrzá, ale také štědrosti lidí.
Zvířate ve městě Praha:
Kos černý
Kos černý (Turdus merula) je dnes jedním z nejběžnějších pražských ptáků.
Sýkora modřinka
Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus) využívá k hnízdění budky rozvěšené v sadech a parcích.
Plch velký
Plcha velkého (Glis glis) večer na Petříně spíš uslyšíte než uvidíte.
Puštík obecný
Běžnou pražskou sovou je puštík obecný (Strix aluco).
Slípka zelenonohá
Slípce zelenonohé (Gallinula chloropus) stačí k hnízdění i docela malý ostrůvek rákosí.
Ropucha zelená
I obyčejná kaluž na skládce poslouží ropuchám zeleným (Bufo viridis) k nakladení vajíček.
Planeta Praha
REŽIE: Jan Hošek
VYPRAVĚČ: Jiří Macháček KAMERA: Jiří Petr
PREMIÉRA: 4. srpna 2022