Co je to vlastně apokalypsa neboli konec světa? Dnes ho máme spojený s výbuchem atomové bomby nebo úderem meteoritu. Doprovází ho také ztráta informací o světě kolem nás, tedy i výpadek internetu nebo elektřiny. Pro lidi žijící na sklonku čtvrtého století byl takovou událostí drtivý nájezd hunských kočovníků z východních stepí. Děsiví jízdní lučištníci plenící hraniční římské provincie naháněli hrůzu a navždy změnili tvář světa.
Řím versus barbaři
Římská vzdělanost a kultura, ale i politická touha po rozšiřování říše měla po tři století tradiční nepřátele v barbarech žijících za jejími hranicemi. Germánské kmeny střídavě vedly s Římem války a stávaly se spojenci (foederati). Vše změnil rok 375, kdy na nejvýchodněji žijící germánské Góty udeřili desítky tisíc Hunů. Během pouhých dvou generací byli bohatí římští patricijové, plebejci a chudí kolóni svědky rozpadu své říše, vyplenění Říma a usazení barbarů v provinciích. Dříve si římští císaři podrobovali národy, nyní výměnou za vojenskou službu nechávali Germány budovat na svém území barbarská království. Ta byla pouze volně podřízená římské říši. Germáni nemuseli platit daně, ale měli povinnost sloužit v římských legiích.
Dva císaři
Zánik říše samozřejmě nezpůsobili pouze nájezdníci, ti jen využili oslabení hranic. Římané měli totiž množství problémů s rozlehlou říší zabírající celou západní a jižní Evropu i kus Asie a Afriky. Císař už nebyl jeden, ale hned dva. Ten západní sídlil v Miláně a později v Ravenně, východní v Konstantinopoli (dnes Istanbul). Přes postupný rozpad, se jednalo o největší evropskou velmoc v historii lidstva.
Města měla vodovod, kanalizaci, veřejné záchody, lázně i nemocnice. Jednotlivé správní prefektury byly provázány sítí dlážděných silnic, takže z Říma kamkoliv na hranice říše mohl člověk dojet za necelý měsíc. Nejenom bohatí obyvatelé měst, ale i vojáci byli zvyklí na lékařské služby a návštěvu divadel nebo gladiátorské arény. Po pádu západořímské říše se ztratily i tak samozřejmá zařízení jako hodiny, vodní pumpa nebo použití stavebního betonu.
Komiks Potomci impéria
Věk barbarů bude na stránkách ábíčka doprovázet i komiks Potomci impéria (číst ho můžeš tady). Jeho hlavní hrdinka čtrnáctiletá Auraelie Flavia, které přátelé říkají prostě Auri, žije právě v době velkých změn. Řím se chvěje v základech a nikde není bezpečno. Putování Auri za naplněním svého osudu napříč Evropou nás proto zavede k mnoha barbarským kmenům, o kterých se dočtete více v našem seriálu. A těšit se můžete dokonce i na tematické vystřihovánky.