Napadlo by vás, když spatříte nějakou vlajku, že má i svůj vědecký obor? Tak právě to je vexilologie. Termín pochází z latiny – slovíčko vexillum by se dalo přeložit jako malá plachta. Tak ostatně vlajky ve svém počátku působily, jako velký kus látky připevněný k tyči nebo žerdi.
Vexilologie: Svět vlajek
Každá vlajka musí být vytvořena podle přesných pravidel. Právě vexilologie pojednává nejen o rozvržení barev, symbolů, tvaru, poměru stran, ale i významu vlajek, stejně jako o jejich historii a vývoji. Tak je tomu i u naší vlajky. Díky vexilologii známe její historii, následné úpravy, přesné použití neb třeba rozdíl mezi vlajkou a praporem. Zatímco vlajka je upevněna na stožárovém lanku a lze ji tedy vytahovat nahoru či dolů, prapor visí stabilně a jeho pozici nelze měnit.
Otec vexilologie
Vexilologie je obor relativně mladý, definován byl v říjnu 1959 a "na svědomí" ho měl arlingtonský rodák, Američan dr. Whitney Smith. Termín poprvé zmínil v publikaci Vlajky arabského světa (Flags of the Arab World). Naši zájemci o svět vlajek museli čekat jedenáct let, než na tento termín narazili v knize J. P. Kroumana Sbíráme odznaky. Část o "vlajkové vědě" do ní napsal Josef Česák, zanícený filatelista, který propadl studiu symboliky vlajek. Dnes má neoficiální titul "otec české vexilologie". Už v roce 1966 mu vyšla jeho první studie Symbolika státních vlajek v časopise Lidé a Země.
Rozkvět vexilologie
Česká vexilologická společnost v naší vlasti vznikla oficiálně 29. ledna 1972 a rovněž slaví každoročně 1. října Světový den tohoto vědního oboru. Po Sametové revoluci zažila vexilologie v našich zemích obrovský rozmach, neboť se nezabývá pouze státními, ale i vlajkami měst, obcí či spolků.
Výzva: Nakresli svou vlajku
Oslavte s námi narozeny naší vlajky. Vyfoťte, jak vyrábíte vlajku nebo ji vyvěšujete do okna a fotku vložte do 12.4. 2020 do komentáře na našem Facebooku. Vybereme ty nejoriginálnější, které zveřejníme v prvním dubnovém ABC. A na na tři z vás čeká příjemná odměna: Roční předplatné ábíčka.