Vlajkami na půl žerdi – tedy spuštěnými do poloviny stožáru - se vyjadřuje státem vyhlášený smutek. Z úcty ke státní vlajce není možné ji hned vytáhnout do poloviny. Nejprve se musí vytáhnout na vrchol stožáru, kde se nechá chvíli vlát, a až poté je možné ji stáhnout do poloviny. A když je smutek oficiálně ukončen, není povoleno ji hned spustit – opět se musí vytáhnout nahoru a po několika vteřinách zcela stáhnout. Pokud jsou se státní vlajkou vyvěšeny i další, třeba městská nebo obecní, pak se s nimi nakládá stejným způsobem.
Vlajka na půl žerdi s otazníkem
Historie vlajky na půl žerdi je stále předmětem zkoumání, což potvrzuje vexilolog Aleš Brožek. Podle něj se vlajky na půl žerdi začaly pravděpodobně praktikovat po éře Rakouska-Uherska. Státní smutek tímto způsobem vyjadřují také v jiných zemích světa. Někde se ale z náboženských důvodů nestahují. Například vlajky Somalilandu a Saúdské Arábie by na půl žerdi byly považovány za urážku islámu a ten, kdo by vlajku stáhnul, může skončit ve vězení.
Zajímavost
A na závěr malou perličku: Když slavné Rychlé šípy prohrály bitku s bandou Tondy Plíhala z Dvorců a Rychlonožka huláká "Prápory na půl žerdi", dopustil se vexilologické nepřesnosti. Prapory se totiž na půj žerdi nevyvěšují. Ale to Jaroslavu Foglarovi asi všichni odpustíme.
Výzva: Nakresli svou vlajku
Oslavte s námi narozeny naší vlajky. Vyfoťte, jak vyrábíte vlajku nebo ji vyvěšujete do okna a fotku vložte do 12.4. 2020 do komentáře na našem Facebooku. Vybereme ty nejoriginálnější, které zveřejníme v prvním dubnovém ABC. A na na tři z vás čeká příjemná odměna: Roční předplatné ábíčka.