Na počátku civilizace v Evropě (a na našem území to platí obzvlášť) stál mimo jiné významný kmen Keltů, jejichž potomci tvoří většinu obyvatel některých národů. Mezi nejpočetnější patří Španělsko, Francie či Německo. A jejich geny si v sobě nosíme dodnes i my, keltské prapředky má totiž skoro třetina Čechů.
Keltové od válek k řemeslu
Keltové byli zpočátku kmen válečníků, který často cestoval po celém starém kontinentu. Každou chvíli se usazoval jinde a přebíral činnosti místních obyvatel. Díky tomu se postupně z obávaných bojovníků stali vládci mnoha řemesel a dokázali vymyslet i nové nástroje. Právě od nich pochází třeba srp a hrábě, které používáme i v dnešní době.
Za pohodlím
Mezi jejich vynálezy můžeme zařadit i naše pletené boty. K jejich vymyšlení je dohnalo pravděpodobně nesnesitelné nepohodlí. Původně na nohou Keltové nosili vysoká kožená bagančata, která určitě v chladnějších částech Evropy přišla vhod. Jakmile ale začalo léto a rozsvítilo se slunce, bylo v nich nesnesitelné vedro, nohy se zapařily a vznikaly bolavé puchýře.
Slavné kristusky
Proto vznikly kristusky. Keltové vymysleli technologii rámový výplet, pomocí níž vytvořili základní desku, kterou přírodními materiály přivázali k noze. Nehrozilo tak poranění chodidla a zároveň se nohy nezapařily. Boty našly brzy široké uplatnění napříč státy a protože je nosil i sám Ježíš Kristus, vžilo se pro ně pojmenování kristusky.