Po čtyřech hodinách cesty přijíždíme do Brodku u Konice, který leží na půl cesty mezi Svitavami a Olomoucí, kde nám už ze dveří mává paní Zatloukalová. Podává nám ruku a rovnou nás posílá do dílny. Po vstupu jsme ohromeni! Všude kolem nás jsou krásné slámové ozdoby, které vyrábí paní Zatloukalová společně s dcerou.
Nejdřív sklizeň a pak sláma
Aby mohly tradiční ozdoby vzniknout, musí být nejdřív dostatek materiálu. A získat ho není žádná legrace. Nejprve se musí na polích paní Zatloukalové sklidit úroda obilí. Teprve pak je možné sbírat slámu. Každý rok je potřeba dát dohromady nejméně tři valníky slaměných snopů. V létě se samozřejmě musí udělat zásoby na celý rok, jindy se snopy sehnat nedají. Sběrem to ale nekončí. Nejdříve se musí oloupat, a aby sláma hezky zářila, louhuje se v peroxidu vodíku. Používat se však může i obyčejné savo. Hodinu před pletením je pak nutné nechat materiál ve vodě.
Výrobky všeho druhu
V rodině Zatloukalových je tvorba ze slámy tradicí, přesto zůstává rozum stát nad tím, co všechno dokážou vytvořit. Různými technikami (a v kombinaci s dalšími materiály) umí udělat téměř cokoli. Od malých talismanů, jako je čtyřlístek či podkova přes ozdoby na stromek až po ošatku na chleba, kabelku nebo třeba batoh.
Pletení za slámy v ABC
Pokud byste si chtěli také zkusit uplést něco ze slámy, v následujících dvou dílech to můžete vyzkoušet díky našemu seriálu Košíkářská škola. A nechte si nějakou slámu i do zásoby, před Vánoci se vrhneme na pletení ozdob!