Správná výbava na carving
Správný funcarving vyžaduje svoje, v první řadě správnou výbavu.
A o té bude náš první díl:
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu • Zdroj: ABC
Tři styly jízdy
Nyní se můžeme vydat na zasněžený svah. Ještě než se rozjedete, musíte se umět "nastavit" do správného postoje. Pak si vyberete jeden ze tří stylů jízdy: base carving, fun carving nebo race carving. O tom všem je druhý díl:
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu: 2. díl • Zdroj: ABC
Základní manévry
A teď se poprvé pořádně rozjedeme: Čeká nás vyjíždění základního oblouku a zastavení s přilehnutím. Pro první pokusy zvolte mírnější a širší sjezdovku. Při rozjíždění nepřestávejte dávat pozor a dívat se kolem sebe, abyste někomu nevjeli do cesty. Snažte se také vyhodnotit, jak rychle se k vám dostanou ti, co jedou shora. Bezpečnost především!
Škola fun carvingu 3. díl • Zdroj: ABC
Náklon - Airbus
Pád vyvolaný náklonem větším, než jaký je odstředivá síla schopna udržet, je velmi prospěšný. Čím častěji padáte, tím dřív najdete dokonalý rovnovážný bod. Pomůže i náš dnešní cvik s názvem Airbus, jehož cílem je trénink bočního náklonu bez rotace těla. Vycházíme přitom ze zkušeností se základním obloukem.
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu: 4. díl • Zdroj: ABC
Rotace do oblouku
Cvik se jmenuje Agent SWAT, takže budete potřebovat pomyslnou pušku! Rotace těla by měla být po celou dobu jízdy plynulá stejně jako náklon. Na vrcholu oblouku bude největší, na začátku a na konci oblouku nejmenší (respektive nulová). Stopa se vám díky náklonu opět lehce rozšíří. I při tomto cviku se snažte o rovnováhu mezi náklonem a odstředivou sílu! Současně se nebojte přehánět – tlak do lyží, náklon, rotaci… U Fun-carvingu platí, že více znamená více. Hodně to pomáhá a rychleji se do toho dostanete.
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu: 5. díl • Zdroj: ABC
Fun-ování
Základy Fun-carvingu máme úspěšně za sebou. Je čas jít se pomazlit se sjezdovkou! S Fun-ování jsme se už letmo setkali u základních manévrů, kdy jsme se učili přilehnout na konci oblouku. Teď k tomu navíc zúročíme náklon a rotaci z předchozích dvou dílů našeho seriálu.
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu: 6. díl • Zdroj: ABC
Jízda po vnitřní lyži
Typickým prvkem Fun-carvingu je maximální zatížení vnitřní lyže. K tomu nám pomůže holubička. Pokud se tělem vykloníte do boku ke svahu a lyže jde do druhého bohu, tak se těžiště dostane na střed lyže nebo dozadu a okamžitě půjde lyže do smyku. Než vyrazíte, podívejte se, jestli někomu nevjíždíte do cesty. Při posledním oblouku před zastavením se také ohlédněte.
Funcarvingová akademie aneb Škola carvingu: 7. díl • Zdroj: ABC
Přešlapování
Pokud jste natrénovali všechny prvky z předchozích dílů a dobře zvládli rovnováhu a holubičku, jste připraveni se pokusit o perličku carvingu: přešlapování! Cviku, kterému se také přezdívá Jarda z NHL.
Škola fun carvingu: 8. díl - Přešlapování • Zdroj: ABC