Dvanáct centimetrů dlouhého cvrčka, který je nejtěžším nelétavým hmyzem na světě, používali domorodci jako rybářskou návnadu. Krátký proces s jeho druhem ale udělali až krysy, které se na Ostrov lorda Howa dostali v roce 1918 ze ztroskotané lodi S. S. Makambo.
Dva roky poté nebylo po Dryococelus australis doslova ani vidu, ani slechu. Až v roce 2001 se skupina vědců-horolezců na základě drbů z 60. let vypravila ke skalnatému útvaru Ballova pyramida, který vyčnívá nad hladinu Pacifiku.
Tam pod jediným keřem došlo k objevu 24 obřích cvrčků, kteří - aspoň pokud bylo známo, zůstali posledními zástupci svého druhu na světě. Jak se tam dostali zůstává záhadou: možná jako černí pasažéři přichycení na ptácích nebo ukrytí na dně rybářských bárek.
Několik cvrčků bylo odchyceno a postupně se v ZOO v australském Melbourne podařilo vybudovat chov a druh zachránit. Momentálně probíhá kampaň za navrácení obřích cvrčků. Krysy, které na Ostrově lorda Howa přežívaly skoro století, byly vyhubeny. Teď už jen, aby si místní, na hmyz s prehistorickými kořeny i velikostí zvykli. Dokonce kvůli tomu vzniklo propagační video.