Titanic postavili v irském Belfastu, aby sloužil k rychlé a luxusní dopravě přes Atlantický oceán z Británie do Spojených států. Před sto lety 10. dubna 1912 vyplul na svou první cestu. Nakonec trvala pouhé čtyři dny a byla i cestou poslední.
První plavba Titaniku byla velkou společenskou událostí. Na palubě proto byla i spousta tehdejších celebrit, například multimilionář John Jacob Astor a jeho mladá manželka, s níž se vracel ze svatební cesty po Egyptě, bankéři, zpěváci, politici. Dohromady i s posádkou více než 2200 lidí. Kapitánem lodi byl zkušený Edward John Smith.
Ledovce na trase
Pro cestu do Ameriky zvolilo velení lodě severoatlantickou trasu. Radiotelegrafistovi Titaniku sice přicházely z jiných plavidel informace o ledových krách, které se na plánované cestě vyskytly, ale námořníci a kapitán tomu nepřikládali velkou váhu. Věřili, že se s žádným ledovcem nestřetnou, a i kdyby, je jejich loď natolik dobře postavená, že by ji takové setkání rozhodně vážněji nepoškodilo.
Jak se mělo během krátké doby ukázat, tragicky se mýlili. V neděli 14. dubna nedlouho před půlnocí spatřila hlídka přímo před lodí ledovou horu. Do nárazu v té chvíli zbývalo necelých 40 vteřin.
Kormidelník se sice pokusil obrovskou loď ještě nasměrovat od ledovce, ale ta měla příliš velkou setrvačnost a bokem do kry narazila. V trupu vznikla dlouhá prasklina, kterou se okamžitě začala dovnitř valit voda.
Celé téma si přečtete v ABC 8/2012.