Předlohou k filmu je slavná knížka Hobit, cesta tam a zase zpátky. Napsal ji profesor historických jazyků Tolkien, který po nocích psal příběhy o elfech, trpaslících a hobitech. Odehrávaly se v zemích, které si sám vymyslel. Jeho knihy jsou tak složité a plné postav, že se je dlouho žádnému režisérovi nepodařilo úspěšně natočit. Teprve nedávno to dokázal novozélandský režisér Peter Jackson, který s pomocí moderních počítačových triků zfilmoval Tolkienova Pána prstenů. Pak dostal příležitost režírovat i Hobita – vyprávění, které předchází Pánovi prstenů a vysvětluje, jak se k hobitům dostal „jeden prsten, který vládne všem“.
Příběh začíná v Hůrce
Kniha je hodně známá, takže snad nebude vadit, když si o ní něco řekneme ještě předtím, než film dorazí do kin. Navíc by se filmový Hobit měl od původní předlohy lišit. Režisér se totiž podle všeho rozhodl přidat do filmu Hobit i části příběhu, které Tolkien zmínil v další knize jménem Silmarillion.
Z knižního Hobita vyplývá, že v místě nazvaném Hůrka se dobrý kouzelník Gandalf setkal s potomkem krále trpaslíků Thorinem Pavézou. Thorin čarodějovi vyprávěl o svém úmyslu získat zpět trpasličí království Erebor, odkud jeho lid kdysi krvavě vyhnal drak Šmak – a také o touze sebrat poklad, který tam jeho předkové (a později i sám Šmak) nashromáždili.
Celé Hlavní téma čísla si přečteš v ABC 25-26, které se prodává od 4. prosince.