Je to teprve šest let, co se inženýři z Googlu rozhodli připevnit na auto panoramatickou kameru a objet pár amerických měst, aby si mohli návštěvníci stránky Maps mohli prohlédnout ulice i na vlastní oči. Dnes už si můžete na internetu projít záběry z padesáti zemí světa. Ale vypadá to, že na ulicích měst to neskončí. Dobrodruzi se vydávají na ta nejodlehlejší místa vybaveni nejmodernější technikou a připravují zde procházky pro všechny virtuální tuláky.
S robotem do hlubin
Jedním z míst, kam se můžete vypravit, je Velký bariérový útes na pobřeží Austrálie. Biologové z expedice Catlin Seaview si pořídili patřičné vybavení, oblékli skafandry a vydali se na jeho průzkum. Během tří měsíců nafotili a zdokumentovali desítky tisíc panoramatických snímků ve vysokém rozlišení. K dispozici měli obrovskou podmořskou kameru SVII, která má samostatný pohon. Ovládá se speciálním tabletem, který operuje pod vodou a dokonce zde chytá i internet. Hlubinné fotky pak pořídili pomocí robota, vybaveného soupravou zrcadlovek a pokročilým světelným systémem. Projít pod hladinou oceánu se můžete na jejich stránkách www.catlinseaviewsurvey.com. Přesvědčte se, že na dně moře je pěkně rušno – asi jako ve městě na hlavní třídě!
A s batohem na hory
Samotný Google se ale také činí. Aby mohl zachytit místa, kam se jeho kamerová auta nemají šanci dostat, vybavil několik horolezeckých skupin zařízením zvaným Trekker. Jde o batoh, který má na vrcholu fotoaparát s patnácti čočkami, rozmístěnými tak, aby pokryly celé svoje okolí. Stačí si ho připnout na záda a Trekker začne pořizovat v pravidelném intervalu fotky. Vypadá nesmírně cool, ale není to ale žádný drobeček. Na výšku má zhruba metr a půl a váží celých osmnáct kilogramů. To už je váha, pod kterou se prohne i zkušený dobrodruh. Horolezecké party se s ním však vypořádaly a díky nim se teď můžete na Street View rozhlédnout z vrcholků nejslavnějších světových velehor – Everestu, Kilimandžára nebo třeba jihoamerické Aconcaguy.
Na poušť a do města duchů
Street View od Googlu vyvolal ve světě takovou senzaci, že brzy vznikly stovky podobných projektů. Například čínská firma Tencent zmapovala veškerá čínská velkoměsta a kromě nich i taková místa, jako je poušť Gobi nebo tibetské hlavní město Lhasa. Ještě dále zašla ruská společnost Yandex. Umožňuje virtuální prohlídku ukrajinského města duchů Pripjať, které stojí v těsné blízkosti černobylské jaderné elektrárny a po její tragické explozi bylo celé evakuováno. Jak se zdá, během příštích pár let už nezbude na zemi místo, které by už nezkoukla všetečná digitální kamera.