Lidé lezou po laně už odnepaměti. Moderní slacklining ale začal vznikat před třiceti lety mezi kalifornskými horolezci. Když zrovna nešplhali po skalách, trénovali balanc na zábranách z lan a řetězů na parkovištích a podél cest.
Praotci lezci
Zakladateli dnešního slackliningu byli Adam Grosowsky a Jeff Ellington. Když přijeli šplhat po kalifornských horách, zamilovali si tuto zábavu natolik, že si hned postavili první přenosnou slackline a dali jí i nynější jméno. Její výhoda spočívá v popruhu. Na rozdíl od klasického provazochodectví, kde je lano tenké a napjaté, nabízí slackline široký popruh (většinou 2,5 až 5 cm) s pružením. Dává tak větší stabilitu, odpouští chyby a naučit se na něm je mnohem snazší. Zkušení lezci si tak začali vymýšlet různé způsoby, jak s ní dokázat neuvěřitelné vylomeniny.
Levitující bivak
Nejpůsobivější je tzv. highlining. Lezci napnou popruh mezi dvěma vrcholy a kráčí v úctyhodných výškách. Obvykle jde o špičky skal nad údolím, ale existují i městští highlineři. Jistí se jen horolezeckými sedáky pro případ pádu – ale najdete snadno i extrémní dobrodruhy, kteří si nad dvacetimetrovou roklinou vykračují jen tak. Jeden z nejlepších slacklinerů dneška – Američan Andy Lewis, který má takových chůzí za sebou už mnoho, dokonce nedávno s partou kamarádů natáhl v jenom údolí v Utahu několik lajn přes sebe a uprostřed postavil stan. A to ve výšce 130 metrů nad zemí. Ze základny pak vedlo několik cest. Někteří se prošli po laně zpátky na pevninu, jiní přeručkovali a někteří rovnou skočili dolů s padákem.
Tanec na provaze
Skvělou podívanou je i freestyle slacklining. Freestyleři používají pružné popruhy a skáčou na nich jako na trampolíně, dělají salta, přemety a otočky do všech stran. Dovedete si představit, kolik to stojí modřin. Lezci proto často trénují s popruhem nataženým nad vodou. Cvičí tak i svoji koncentraci. Když se pod vámi neustále převalují vlny, je velice obtížné udržet balanc. Nedávno je začali používat i bruslaři a skejťáci, kteří po nich grindují nebo na ně naskočí jako na odrazový můstek, vypruží se a ve vzduchu hodí trik.
Sto způsobů lezení
Způsobů, jak slackline využít, je nepřeberně. Jogíni na ní procvičují krkolomné pozice a kovbojové trénují tzv. rodeo lining, při kterém mají za úkol balancovat na vysoko posazeném a nepříjemně pružném popruhu. Prý to není o nic lehčí než nespadnout z rozzuřeného býka. Způsobů, jak využít natažený špagát, je už dnes nepřeberně. A jelikož je slackline stále populárnější, můžeme čekat, že si užijeme ještě spoustu dechberoucích kousků.