Abychom našli odpověď na otázku, jakým význam měl kalich pro víru husitů neboli kališníků, musíme nahlédnout do kořenů náboženství. Jednou z největších křesťanských svátostí je Svaté přijímání. Věřící při něm dostanou kousek chleba, který symbolizuje Kristovou tělo, a doušek vína, představující jeho krev. Připomínají si tak biblickou poslední večeři, při níž Ježíš naposledy seděl se svými následovníky, než byl odvlečen k soudu a ukřižován.
Když se konaly tyto svátosti za dob mistra Jana Husa, mohli obyčejní lidé přijímat jen chleba. Víno patřilo jen duchovním. Hus požadoval, aby se kněží nad ostatní nepovyšovali a nezneužívali svého postavení. A právě rozdělení Svatého přijímání výstižně symbolizovalo jejich nadřazenost. Husité si tak dali do znaku kalich, ze kterého se pije mešní víno – jako symbol rovnosti mezi duchovními a laiky i mezi bohatými a chudými.
Zajímavá je i barva husitského praporce. Dnes je nejrozšířenější varianta s červeným kalichem na černém pozadí, nicméně ta vznikla až dlouho po husitských válkách. Na původních barvách se historici neshodnou, ale kalich byl podle starých kronik zřejmě červenobílý nebo zlatý.