1. Porazit nemejského lva
Prvním hrdinovým úkolem bylo zabít obřího lva, který děsil město Nemeia. Jeho kůže byla tak tvrdá, že jí nepronikl žádný šíp ani kopí a jeho drápy byly ostřejší než nabroušená čepel. Herkules nestvůru proto omráčil kyjem a pak zardousil. Když chtěl lva stáhnout z kůže, musel použít jeho vlastní drápy. Kůži pak nosil jako zbroj.
2. Zabít devítihlavou hydru
Hydra byla ještě hrozivější příšera než lev. Napůl žena, napůl had, s devíti dračími hlavami plnými jedovatých zubů. Když jste jí usekli jednu hlavu, narostly hned dvě nové. To zjistil i Héraklés, který se ji nejprve pokusil porazit mečem. Když ale viděl, že hydře jen přidává na síle, vzal hořící strom a hlavy jí upálil. V jedu mrtvoly pak smočil svoje šípy.
3. Lapit laň se zlatým parožím
Při třetím úkolu už nestačilo spoléhat se na sílu. Héraklés musel chytit laň se zlatým parožím, aniž jí ublížil. Rozhodl se ji uštvat. Stopoval ji celý rok, až ji na pokraji sil spatřil. Zamířil na ni lukem a prostřelil jí přední nohy, aby nemohla dále utíkat. Na ramenou ji pak odnesl králi Eurysthenovi.
4. Chytit obřího kance
Obrovské divoké prase pustošilo pole v erymantských horách a nikdo ho nedokázal zneškodnit. Héraklés se rozhodl poradit s moudrým kentaurem Cheirónem. Ten mu doporučil, aby prase zahnal do sněhových závějí, odkud neuteče. Hrdina tak učinil, divočáka svázal a donesl králi.
5. Vykydat Augiášovy chlévy
Král Augiáš vlastnil největší stádo dobytka na světě. Díky přičinění bohů byla jeho zvířata nesmrtelná, nikdo se proto nenamáhal s údržbou jejich chléva – třicet let je nikdo nečistil. Héraklés prohlásil, že mrvu tisícihlavého stáda vyklidí za jediný den. Přesměroval tok dvou blízkých řek k chlévům a dočista je vypláchl.
6. Zahnat bronzové ptáky
Bůh války Arés choval zvlášť odporné mazlíčky. Měli zobák z bronzu a ostrá železná pírka, která dovedli vystřelovat. Pobývali v bažinách, odkud vylétávali, aby se nasytili lidským masem. Hérkalés je vyplašil a některé z nich sestřelil šípy s jedem hydřiným jedem. Jiní ulétli a uhnízdili se na ostrově uprostřed Černého moře.
7. Přivést Krétského býka
Bílý býk byl darem krétskému králi od boha Poseidóna. Při roztržce na něj ale bůh sehnal nezvladatelný hněv. Sedmým úkolem Héraklovým bylo jej zkrotit. Přepadl ho zezadu a pral se s ním, dokud se neuklidnil. Později ho pustil na svobodu a krétský býk se stal otcem strašlivého Mínotaura.
8. Diomédovi koně
Diomédes, král Thrákie, vlastnil čtveřici lidožravých koní a krmil je masem nepohodlných hostů. Eurysthenes poručil Héraklovi, aby mu je přivedl. Zmocnil se jich, ale Diomédes se koní nechtěl vzdát a vyzval hrdinu na souboj. Héraklés ho v boji porazil, ale koně zatím roztrhali jeho nejlepšího přítele, který je hlídal.
9. Pás královny Amazonek
Eurysthenova dcera toužila po zlatém pásu, který nosila Hippolyta, královna Amazonek. Ta mu pás darovala dobrovolně pro jeho záslužné činy. Nakonec ovšem došlo ke zbytečnému krveprolití. Žárlivá bohyně Héra mezi Amazonkami rozšířila zvěst, že je chce Héraklés zotročit.
10. Stáda zrůdného obra
Desátým úkolem bylo přivést stáda dobytka, která vlastnil Géryonés, zrůdný obr se třemi těly. Když objevil, že Héraklés stanul na jeho ostrově, nasadil si na každou z hlav helmici a do rukou vzal trojici štítů a kopí. Obr měl sice nadlidskou sílu a přehršle ozbrojených údů, jediný šíp s jedem hydry jej však poslal do říše zemřelých.
11. Zlatá jablka ze zahrad Hesperidek
Hesperidky byly dcery obra Atlanta a pečovaly o zahradu, kde se nacházela jabloň se zlatými plody. Héraklés se vydal za Atlantem, jehož úkolem bylo držet nebeskou klenbu. Hrdina mu nabídl, že ji za něj na chvíli podrží, když mu přinese pár zlatých jablek. Obr souhlasil a i když se pak pokusil Hérakla obelstít, aby musel nebe nést na zádech napořád, hrdina jeho lest prohlédl.
12. Zajmout strážce podsvětí
Bránu do podsvětí hlídal tříhlavý pes Kerberos. Přivést ho mezi živé bylo jeho posledním úkolem. Héraklés se vydal králem podsvětí, aby požádal o jeho vydání. Král svolil – ale jen když ho porazí holýma rukama. Héraklés ho začal škrtit, až Kerberos začal prosit o slitování. Společně se pak vydali za králem Eurysthenem.