Práce dabéra celá probíhá ve zvukovém studiu. Do ruky dostane herec papíry s dialogy, tedy s větami všech osob z filmu nebo seriálu. U všech je jméno postavy a čas, ve kterém začíná mluvit. Herec si zběžně pročte text a označí si svou postavu. „Říká se, že do studia potřebuje herec jen tužku a talent,“ říká herečka Lucie Kožinová, která propůjčila hlas Esme Cullenové v sáze Stmívání.
Sluchátka a jedem!
Herec si sedne k mikrofonu, ve sluchátkách slyší zvuk originálu a na televizi sleduje film nebo seriál s časovým kódem. Ve správný okamžik začne mluvit, aby se „trefil do pusy“ herci na obrazovce. Odborně se tomu říká, že je synchronní. Větu by měl správně vyslovit a dát do svého projevu stejnou emoci jako v originále. Zda se herci všechny tyto úkoly daří, kontroluje režisér. Když se mu něco nelíbí, vrátí obraz zpět, řekne herci připomínky a věta se dabuje znovu. V případě malého zpoždění nebo naopak náskoku vůči originálu, může zvukař repliku digitálně posunout.
Rychlovka na pár hodin
Jak dlouho trvá namluvit film nebo seriál? „Hlavní roli ve filmu dabujete tak okolo dvou hodin. Když jde o 30minutový seriál, role v jednom dílu je nadabovaná za 40 minut až hodinu. Dabuje se třeba pět dílů najednou, u menších rolí dabujete i 12 dílů,“ popisuje Stanislava Jachnická, jinak také hlas praštěné Phoebe v seriálu Přátelé. I v dabingu platí, že žádný učený z nebe nespadl. Jenže na zaučení nových dabérů není přímo ve studiu čas. Existuje ale několik způsobů, jak si dabování zkusit a postupně se v něm zlepšit. Podívejte se na naše návrhy, třeba vás zaujmou!